theme switch

Co nadaje kryptowalutom ich wartość?

Jak wiadomo, większość kryptowalut ma pewną wartość, która jest dość zmienna w zależności od trendów i nastrojów jakie panują na rynku. Jedynymi walutami, których wartość jest stała i nie podlegają ruchom spekulacyjnym są tak zwane stablecoiny. Więcej na ich temat pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie należałoby przypomnieć sobie podstawowe prawa ekonomii, które wykorzystywane są w każdej jej dziedzinie, a następnie zawęzić ich znaczenie do konkretnych przykładów z rynku walut cyfrowych.

Dlaczego złoto ma określoną wartość?

Fizyczne złoto jest to względnie rzadki surowiec, trudny w wydobyciu, którego ilość jest ograniczona, co wiąże się również z ograniczeniem jego podaży. Ma ono cechy, które powodują, że konsumenci czerpią satysfakcję z wykorzystania go. Posiada więc użyteczność, która w połączeniu z ograniczeniem ilości powoduje, że są chętni do nabycia go, przez co ma ono określoną wartość.

W przypadku bitcoina sytuacja jest bardzo podobna, jego ilość jest ograniczona do 21 milionów bitcoinów i nigdy nie będzie ich więcej. Aktualnie zostało wydobyte 85% wszystkich bitcoinów, a przez kolejne 120 lat będzie można wykopać pozostałe 15%. Jeśli chodzi o złoto to tak naprawdę nie wiadomo ile jeszcze zostanie go wydobyte. Są miejsca, w których wydobycie go jest nieopłacalne, ale wraz z rozwojem technologii w niedalekiej przyszłości może się to zmienić. Inflacja złota jest na bardzo niskim poziomie w porównaniu do np. walut fiducjarnych (dolar, złotówka), ale jest obecna. Tylko w 2016 roku wydobyte zostało około 3100 ton złota. Mimo to, złoto w długich okresach czasu bardzo dobrze przechowuje wartość pieniądza.

Wiele osób zarzuca bitcoinowi, że jest on fikcyjny, ponieważ nie ma fizycznej postaci. Jednak technologia blockchain oraz mechanizmy kryptograficzne jakie nim rządzą zapewniają mu jedyną w swoim rodzaju unikalność, przez którą jest on jak najbardziej realnym aktywem. Nikt nie jest w stanie go dodrukować, ani wpłynąć na algorytmy obecne w jego sieci bez zgody większości użytkowników sieci.

Użyteczność bitcoina

Bitcoin jako kryptowaluta charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa często jest wykorzystywana do szybkich transferów dużych kwot, z pominięciem "zaufanej" trzeciej strony, która pośredniczy w transakcji (np. banków). Nadaje jej to bardzo dużą użyteczność, która w połączeniu z ograniczoną podażą, malejącą co 4 lata, ze względu na zjawisko zwane halvingiem, generuje wartość bitcoina. Podczas halvingu zmniejsza się o połowę ilość wydobywanych bitcoinów, co nadaje tej kryptowalucie deflacyjny charakter.

Więcej na temat halvingu bitcoina możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Powiązane

Ponad 60% największych globalnych firm cyfrowych inwestuje w blockchain

Wywiad: Sylwester Suszek, prezes giełdy BitBay, o przyszłości Bitcoin

» więcej artykułów