theme switch

Co to jest bitcoin? Historia którą warto znać

Bitcoin jest to pierwsza cyfrowa waluta, jaka kiedykolwiek powstała i od samego początku niezmiennie zajmuje topowe miejsce pod względem kapitalizacji. W dużej mierze to jak zachowuje się kurs bitcoina odbija się na całym rynku. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, aby bitcoin notował spadki, a pozostałe kryptowaluty mimo to zacznie rosły.

Fundamenty bitcoina oparte są na blockchainie który jest publiczną bazą danych, prowadzący stały zapis transakcji cyfrowych i wykorzystuje do swojego działania algorytm proof-of-work.

Wymaga on dużych nakładów energii, które potrzebne są, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa w sieci, a także zapewnia znaczną decentralizację.

Maksymalna liczba monet jaka trafi może być dostępna w obrocie to 21 milinów bitcoinów. Solidne fundamenty, wysokie bezpieczeństwo sieci i fakt, iż dobrze przechowuje on wartość w długich okresach czasowych czynią z niego solidną inwestycję.

Jak powstał bitcoin?

Historia bitcoina - pierwszej kryptowaluty - rozpoczęła się w 2008 roku. Wtedy jej twórca, skrywający się pod pseudonimem: Satoshi Nakamoto, opublikował jego białą księgę zatytułowaną: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Jest to dokument, który zawiera całą specyfikację oraz wszystkie detale techniczne dotyczące bitcoina. Publikacja wyglądem przypomina opracowanie naukowe. Pierwszy bitcoin wykopany został w styczniu 2009 roku i zapoczątkował erę kryptowalut. Prawdziwa tożsamość jego twórcy wciąż pozostaje zagadką. Ostatecznym dowodem na potwierdzenie swojej tożsamości, byłoby wykonanie transakcji z adresu należącego do Satoshiego Nakamoto, na którym znajduje się aktualnie prawie milion bitcoinów. W 2010 roku opuścił on społeczność bitcoinai od tamtego czasu nie daje znaku życia, a jego środki pozostają nietknięte.

Bitcoin - jaką ma użyteczność?

Bitcoin jako kryptowaluta charakteryzująca się wysokim poziomem bezpieczeństwa, często jest wykorzystywany do szybkich transferów dużych kwot z pominięciem zaufanej trzeciej strony, która pośredniczy w transakcji. Nadaje mu to bardzo dużą użyteczność, która w połączeniu z ograniczoną podażą, malejącą co cztery lata, ze względu na zjawisko zwane halvingiem, generuje wartość bitcoina.

Podczas halvingu zmniejsza się o połowę ilość wydobywanych bitcoinów, co nadaje tej kryptowalucie deflacyjny charakter, a dokładniej jest to zjawisko malejącej inflacji. Wydobycie tej kryptowaluty również kosztuje, wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz duże nakłady energii elektrycznej, co z pewnością rzutuje na jego cenę.

Powiązane

Kurs bitcoina stabilnie powyżej 11 tys. dolarów. Jakie losy czekają go dalej?

Elon Musk przyjmuje płatności w bitcoinach za samochody Tesli.

» więcej artykułów