Jak wykorzystać analizę on-chain na rynku kryptowalut?
Analiza danych on-chain jest to metoda wykorzystująca dane z otwartej księgi blockchaina, która służy do określania nastrojów rynkowych wśród inwestorów. Obejmuje ona przegląd wszystkich transakcji i sald użytkowników w sieci i tego jakie decyzje podejmują w określonym przedziale czasowym. Transakcje on-chain, są to transakcje, które występują w łańcuchu bloków i znajdują swoje odzwierciedlenie w rozproszonej księdze bitocina. Zostały one uwierzytelnione i zweryfikowane przez walidatorów, a następnie trafiły do docelowego odbiorcy.
Wykorzystanie analizy on-chain
Dzięki informacjom, którym dostarcza nam ta metoda możemy starać lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i potencjalnie starać się zrozumieć jak zachowają się oni w przyszłości, co z pewnością będzie rzutować na kurs bitcoina i wszystkich innych kryptowalut. Dziedzina ta ma nam pomóc wyodrębnić najważniejsze dostępne informacje w celu ułatwienia podejmowania lepszych decyzji.
Wskaźnik MVRV
Jest to wskaźnik który pokazuje nam różnicę między kapitalizacją rynkową bitcoina, a jego wartością zrealizowaną. Wartość zrealizowana jest to kapitalizacja policzona na podstawie tego, kiedy dany bitcoin był ostatnio przetransferowany i po jakiej cenie, a następnie sumuje te wartości dla każdego z nich i przyjmuje średnią wartość. Jeśli wartość rynkowa przesuwa się skrajnie wysoko powyżej wartości zrealizowanej historycznie etap ten był szczytem hossy dla bitcoina.
Wskaźnik MVRV Z-Score dla kursu bitcoina.
Aktualnie oscyluje on w granicach 1 punkta co jest skrajnie niską wartością. Jeśli wskaźnik ten byłby poniżej zera, jest to zazwyczaj jeden z nielicznych momentów, w których kryptowaluty są na całkowitym dnie, na rynku panuje skrajna panika, a większość zbyt boi się inwestować aby nie powiększać dotychczasowych strat.
RHODL ratio
Bitcoiny w sieci transferowane są w transakcjach, po których zawsze zostaje ślad. Początek i koniec takiej operacji ma przypisaną określoną wartość UTXO, czyli ilość kryptowaluty, która pozostaje po jej wykonaniu. Po zakończeniu jej przetwarzania niewykorzystane dane wyjściowe są cofane jako wejściowe do poprzedniej operacji.
Wartość zrealizowana opisywana za pomocą tego wskaźnika jest to wycena danej transakcji (UTXO), w chwili gdy była ona przenoszona z jednego portfela (adresu) na drugi. Sam wskaźnik opisuje jaka jest proporcja między UTXO, których wiek to około siedmiu dni w porównaniu do transakcji UTXO w przedziale od roku do dwóch. Jeśli wartość tygodniowych UTXO znacznie przeważa, te które były trzymane przez kilka lat, to może zwiastować, że jesteśmy już na szczycie hossy i warto byłoby rozważyć realizację zysków.
Aktualnie obserwujemy znaczny spadek proporcji tygodniowych UTXO, na korzyść tych, które trzymane są przez inwestorów od dłuższego już czasu. Dalszy spadek będzie oznaczał, że zainteresowanie nowych inwestorów zmniejsza się znacznie szybciej, niż ubywa z rynku osób, które trzymają swoje bitcoiny już od kilku lat. Jest to sygnał, że trwa coraz większa akumulacja wśród inwestorów, co w pewnym momencie może zakończyć wielomiesięczne spadki i być początkiem dla nowego cyklu wzrostowego.