theme switch

Tether gold - pierwszy stablecoin w pełni powiązany z fizycznym złotem.

Stabilne kryptowaluty są to waluty cyfrowe, które z założenia nie podlegają wahaniom kursowym w parze do aktywa, z którym są powiązane. Są one wyceniane głównie w stosunku do dolara w stosunku 1:1, chociaż nie jest to  reguła. Więcej na temat ich użyteczności możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Twórcy jednej z giełd kryptowalutowych postanowili stworzyć nową odmianę cyfrowej kryptowaluty, która będzie miała oparcie w fizycznym złocie. Nazywa się ona tether gold (XAUt) i jeden token reprezentuje równowartość jednej uncji złota (aktualnie jego wartość wynosi 1590 dolarów (ok. 6158 PLN)). Jak widzimy różni się więc ona od standardowych stablecoinów, które odpowiadają swoim kursem 1;1 dolarowi.

Cyfrowe złoto

Jak twierdzą twórcy, tether gold ma stanowić alternatywę dla osób, które chcą zainwestować w ten surowiec, a przy okazji uniknąć trudności związanych z przechowywaniem go, ograniczoną dostępnością oraz spreadem (różnicą w cenie kupna i sprzedaży). Kryptowaluta ta ma bazować na sieci blockchain ethereum oraz tron'a w standardzie ERC-20/TRC20. Fizyczne złoto, które będzie pokryciem dla wyemitowanego tokenu ma być przechowywane w Szwajcarskim skarbcu, ale dokładna lokalizacja nie jest znana.

Przeciwnicy projektu uważają jednak, że lepiej kupić bezpośrednio fizyczne złoto, ponieważ mamy nad nim pełną kontrolę. W przypadku tokenów może dojść do sytuacji, że emitent będzie niewypłacalny, lub stworzone zostanie większa ilość kryptowaluty, niż złota w przechowywanego w skarbcach. Nie trzeba daleko szukać przykładu - stablecoin tether, który miał mieć pełne pokrycie w dolarze jak się okazało posiadał tylko 74% deklarowanych środków (wg. bloomberga).

Udostępniona zostanie również możliwość do inwestowania w ten składnik aktywów z wykorzystaniem dźwigni finansowej (ang. margin trading) przy maksymalnym pięciokrotnym lewarze. Jak widać, projekt ten ma wiele zalet, ale i wad. To czy zdecydujemy się w niego zainwestować powinno być indywidualną i przemyślaną decyzją każdego z osobna.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Kurs bitcoin urósł w kwietniu o 30%

Podatek od kryptowalut - MF proponuje naprawdę dobrą zmianę

» więcej artykułów