theme switch

Czym jest halving bitcoina, jak działa?

Wydobycie Bitcoina oznacza nieustanne dostarczanie nowych coinów, które wykorzystywane są do prowadzenia transakcji. Może to przypominać więc ciągłe dodrukowywanie pieniędzy. Oba te zjawiska powodują inflację, z którą bitcoin walczy, dzięki halvingowi.


Czym jest halving bitcoina?

Halving bitcoina odbywa się co cztery lata i powoduje zmniejszenie możliwej do wydobycia ilości kryptowaluty przez górników. Używając poprawnej terminologii, można powiedzieć, iż halving sprawia, że zmniejszona o połowę zostaje nagroda za dodanie kolejnego bloku do blockchaina, czyli nagroda za wydobycie. Warto również pamiętać, że działanie to bezpośrednio wpływa na spowolnienie i oddalenie w czasie momentu wydobycia ostatniego Bitcoina.

Analizując to, co warto wiedzieć o halvingu bitcoina łatwo zauważyć, że przed pierwszym zmniejszeniem nagrody, wydobycie kryptowaluty było dość bogate. Cykliczne zmniejszanie nagrody jest więc praktyczną metodą na wydłużenie czasu, potrzebnego do wydobycia wszystkich bitcoinów, których jest przewidziana ograniczona liczba.

Jak działa halving bitcoina?

To, co oznacza bitcoin halving samo w sobie tłumaczy zasadę jego działania, czyli podział na równą połowę. Najważniejszą jego cechą jest to, że bezpośrednio wpływa na ilość uzyskiwanej kryptowaluty przez górników oraz pośrednio na jej wartość rynkową. Mówiąc o ograniczeniu nagrody za wydobycie, warto również wspomnieć o tym, iż z biegiem rozwoju blockchaina Bitcoin, konieczne do wykonania obliczenia stają się coraz bardziej skomplikowane. Halving działa więc na zasadzie jednoczesnego ograniczenia ilości, możliwych do wydobycia coinów, przy jednoczesnym wzroście trudności wykonywania tego zadania.

Zmiana wartości rynkowej ma tu więc duże znaczenie, ponieważ Bitcoin, będąc pierwszą i jedną z najpopularniejszych walut kryptograficznych, w pewnym stopniu ma wpływ na ogół rynku. Tak więc pozornie proste ograniczenie wydobycia, często może wywoływać ogromne skutki uboczne. Można do nich zaliczyć na przykład gromadzenie Bitcoina przez inwestorów i sprzedawanie ich przed samą datą halvingu.

Dlaczego halving bitcoina jest istotny?

Biorąc pod uwagę zachowanie inwestorów oraz przeszłe działania na rynku, halving bitcoina powoduje również dość niestabilny okres dla ceny tej kryptowaluty. Ostatnio podobna sytuacja na rynku, wystąpiła w 2020 roku, więc można przypuszczać, że halving bitcoina 2024 przyniesie podobnie nieprzewidywalne reakcje. Działanie to wywołuje chaos rynkowy również dlatego, że o cyklicznej zmianie status quo, jeśli chodzi o wydobycie, nie muszą wiedzieć wszyscy użytkownicy sieci. Giełda sama w sobie jest bardzo nieprzewidywalna, a kiedy do równania dochodzi tak istotna zmienna, efekty mogą powodować drastyczne wahania cen. Chcąc uniknąć konieczności śledzenia dynamicznych zmian na giełdzie, średni kurs kryptowaluty bitcoin do pln, warto śledzić na stronie kantoru bitcoin online.

Mówiąc więc o tym, co oznacza bitcoin halving i jak działa, przede wszystkim należy spojrzeć na podstawowe działanie ograniczenia wydobycia, a następnie na to, jakie skutki wywołuje. Proces ten z założenia wydłuża okres aktywnego wydobycia BTC, a tym samym pozwala na utrzymanie wartości tej kryptowaluty. Pierwotna zasada działania jest natomiast bardzo prosta, ponieważ opiera się na cyklicznym zmniejszaniu o połowę ilości coinów, które otrzymują górnicy za prowadzenie wydobycia.

Powiązane

Gdzie kupić Bitcoina? Sposoby na zakup BTC

Ile kosztuje zakup kryptowaluty? Jakie opłaty są związane z kryptowalutami?

» więcej artykułów