theme switch

Ethereum - Długo wyczekiwany hard-fork ma nastąpić dzisiaj

Constantinople - hardfork Ethereum

O nadchodzącym hardforku w Ethereum o roboczej nazwie Constantinople było słychać od niemal 2 lat. Po wielu zmianach terminu, wreszcie dziś, tj. 28 lutego 2019 roku podział łańcucha Ethereum ma szansę ostatecznie nastąpić. Hardfork zapowiadany jest od bloku numer 7080000.

Constantinople wprowadza 5 bardzo istotnych zmian w łańcuchu Ethereum, które pozwolą na zmianę protokołu uzgadniania konsensusu w sieci Ethereum z aktualnego Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). W przypadku tego forka najprawdo podobniej stara (dotychczasowa) gałąź ETH "umrze", gdyż praktycznie cała społeczność zapowiedziała wspieranie nowego łańcucha, lecz technicznie rzecz ujmując, każdy hard-fork powoduje rozgałęzienie w łańcuchu i narodziny nowej wersji waluty. To czy i która z gałęzi po takim podziale będzie wspierana zależy tylko od tego czy znajdą się w społeczności zwolennicy jej utrzymywania. W przypadku Constantinople prawdopodobnie dla użytkowników Ethereum będzie to po prostu kolejna aktualizacja, jako że górnicy zapowiedzieli w pełni poparcie dla nowej gałęzi i nie wspieranie dotychczasowej.

Termin Constantinople był wielokrotnie przekładany

Pierwsza próba wdrożenia Constantinople w sieci Ethereum nastąpiła w październiku 2018 roku na testowym blockchainie Ethereum. Zgodnie z zamierzeniami twórców, w grudniu 2018 miała być wdrożona na łańcuchu produkcyjnym. Do wdrożenia w grudniu jednak nie doszło, ze względu na szereg błędów, znalezionych przez developerów Ethereum, a nową datę ustalono na 16 stycznia 2019.

W styczniu 2019 roku Vitalik Buterin ogłosił konieczność opóźnienia we wdrożeniu Constantinople ze względu na odkrycie przez firmę zajmującą się audytem blockchain (Chain Security) poważnej luki bezpieczeństwa w jednej z pięciu poprawek wdrażanych w hardforku. Chain Security wykazało, że wdrożenie Constantinople w pewnych okolicznościach umożliwi przejmowanie środków użytkowników.

Czy hardfork wpłynie na wycenę Ethereum?

Istnieje wiele różnych opinii odnośnie tego, czy Constantinople jest już wyceniony w aktualnej cenie Ethereum. Optymiści twierdzą, że ze względu na to, że wdrożenie hardforka było wielokrotnie przekładane, aktualna wycena nie uwzględnia, lub nie w całości uwzględnia poprawki, a to oznacza, że możemy spodziewać się wzrostu ceny Ethereum. Pesymiści uważają, że hardfork już dawno jest ujęty w cenie ETH i zgodnie ze starą giełdową zasadą kupuj plotki, sprzedawaj fakty, sukces wdrożenia Constantinople zaskutkuje wyprzedażą i spadkiem ceny ETH.

 

Powiązane

Najgorsze kryptowaluty roku 2018 (dotychczas) - czyli dlaczego HODL jest złe

Jak wykorzystać analizę on-chain na rynku kryptowalut?

» więcej artykułów