theme switch

Fundacja Stellar spaliła ponad połowę wszystkich monet XLM.

Stellar jest to kryptowaluta, której sieć służy do wykonywania szybkich transakcji niskim kosztem, działająca w zdecentralizowanym systemie P2P (ang. peer-to-peer). Przy jej pomocy możliwe jest przesyłanie nawet mikropłatności, które sprawnie dotrą do odbiorcy nie narażając nas na koszta. Nad rozwojem tego projektu czuwa fundacja non-profit Stellar.org, której koszty działania pokrywane są z początkowej puli monet jaka została stworzona oraz darowizn.

Przebieg procesu spalania XLM.

Do niedawna w obrocie było 20 miliardów monet, a 85 miliardów czekało wykluczone i zgodnie z białą księgą tej kryptowaluty z czasem miały one zostać wdrożone do sieci. Pula wszystkich monet XLM, które miały kiedykolwiek trafić do obiegu wynosiła więc około 105 miliardów. Fundacja Stellar w ostatnim czasie podjęła bardzo gwałtowne korki, polegające na spaleniu 55 miliardów monet, które nie zostały włączone jeszcze do obrotu. Spalanie polega na tym, że przesyłane są one na adres, do którego żaden użytkownik nie na dostępu, a więc na wieczność zostają wykluczone z sieci.  Wartość w dolarze spalonych monet, po aktualnym kursie dla chwili, gdy się to stało wynosiła około 4,5 miliarda dolarów. Uznali oni, że środki te nie będą im potrzebne do dalszego rozwoju, a jednocześnie zmniejszając tak gwałtownie pulę wszystkich monet (o ponad 50%!) spowodowali potencjalny wzrost wartości tych, które dalej są w obrocie lub w przyszłości do niego trafią. Jednocześnie zapowiedzieli, że do końca roku zatrudnią około 60 osób, które będą pracować na rozwojem tego projektu, co byłoby wzrostem poziomu zatrudnienia o 100%.

Fundacja Stellar development komentuje to w następujący sposób:

Z czasem i po wielu przemyśleniach zdaliśmy sobie sprawę, że nasze zasoby XML są zbyt duże. Fundusz Stellar Develompent może być szczuplejszy i równie sprawnie wykonywać zadania, do których został stworzony. Jest to główny powód dla którego postanowiliśmy zmniejszyć ilość posiadanych monet XML.

Po ogłoszeniu tej informacji kurs wzrósł o około 20% co jest dość nieznaczne w porównaniu do wagi tego przedsięwzięcia. Jednak krótkoterminowo nie ma to większego znaczenia. Spalenie tak ogromnej ilości monet z pewnością będzie miało znaczenie w przyszłości i w długim terminie pozytywnie wpłynie na kurs tego aktywa, w porównaniu do scenariusza, w którym wykasowanie monet z obrotu nie miałoby miejsca.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Jaka jest różnica między klasycznym handlem na dźwigni a kontraktami terminowymi? - Margin Trading

Jak nowe regulacje i odczyt inflacji wpłynęły na kurs bitcoina?

» więcej artykułów