theme switch

Fundamentalne prawa wpływające na wartość bitcoina

Kurs bitcoina to tylko jeden z czynników, który kształtuje jego prawdziwą wartość. Żywiołowe spekulacje jakim podlega często wyprzedzają racjonalizm i zdrowy rozsądek. Ważne jest poznanie unikalnych cech jakie posiada, ponieważ to one głównym czynnikiem przyciągającym tylu inwestorów.

Ograniczona podaż

Aktualne wzrosty dają o sobie znacząco znać w ostatnim czasie, ale warto spojrzeć na wykres cenowy z innej perspektywy. W 2017 roku bitcoin bił cenowe rekordy i osiągnął poziom 20000$ dolarów, a następnie w 2018 zanotował 80%-owy spadek. Jednak badając najniższe coroczne poziomy możemy zauważyć pewną tendencję.

  • 2012 – $4
  • 2013 – $65
  • 2014 – $200
  • 2015 – $185
  • 2016 – $365
  • 2017 – $780
  • 2018 – $3200

Z każdym rokiem zwiększa się ilość osób, które za żadną cenę nie chcą sprzedać swoich bitcoinów. Są to prawdopodobnie głównie inwestorzy długoterminowi. Jeśli zmniejsza się ilość osób chcących sprzedawać swoje bitcoiny maleje również ich ilość w obrocie, co skutkuje zmniejszoną podażą. Ilości bitcoina nie da się również gwałtownie zwiększyć i nigdy nie będzie go więcej niż 21 milionów. Warto podkreślić deflacyjny charakter tej kryptowaluty, której wartość nabywcza powinna zwiększać się z każdym halvingiem. Więcej na temat tego zjawiska wyjaśnialiśmy w artykule na przykładzie litecoina.

Czy zobaczymy w tym roku poziom cenowy poniżej 3200$, czy utrzyma się panujący trend? Tego dowiemy się za sześć miesięcy.

Zwiększający się popyt

Mimo, że podaż bitcoina z każdym rokiem maleje cały czas obserwujemy wzrost zainteresowania i ogólnej świadomości ludzi na temat kryptowalut. Aktualne wzrosty cen i rekordowe dzienne wolumeny zdają się być tego potwierdzeniem. Jeśli z czasem trendy nie ulegną nagłej zmianie i ciągle będzie przybywać osób, które nie są zainteresowane sprzedawaniem swoich bitcoinów, a chętnych na kupno będzie coraz więcej to możemy być świadkami nowych rekordowych cen bitcoina i przebicia poziomu ATH (ang. all time high).

Ciągły rozwój technologiczny

Kod źródłowy bitcoina i technologia blockchain jaka za nim stoi jest w ciągłym rozwoju. Z każdym rokiem w sieci przybywa wiele ulepszeń, które usprawniają jej działanie. Segwitowe adresy bitcoinowe, które znacznie zredukowały opłaty za transakcje czy sieć lightning network to aktualnie norma. Na początku istnienia bitcoina nikt nawet nie podejrzewał, że możliwe będzie wprowadzenie takich ulepszeń. Zdecydowanie nie jest to projekt nad którym deweloperzy porzucili pracę i jest rozwijany od chwili gdy tylko ujrzał światło dzienne. Ciągły rozwój technologiczny również jest ważnym czynnikiem, który nadaje z każdym rokiem większej wartości fundamentalnej tej kryptowalucie.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Powiązane

Kryptowaluta tether nie ma pełnego pokrycia w gotówce, giełda tuszuje straty.

Banki w Singapurze podobnie jak w Polsce

» więcej artykułów