theme switch

Fenomen bitcoina - inwestowanie w kryptowaluty.

Bitcoin uznany został w ostatniej dekadzie za najlepszą inwestycję, jakiej można było dokonać, ponieważ pozwolił na wygenerowanie o wiele większych zysków, niż inne dostępne aktywa. Dziś zdobył on powszechne uznanie i na dobre wszedł do światowej gospodarki i stąd głównie wziął się jego fenomen!

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie są największe zalety i wady bitcoina
  • gdzie można śledzić kurs bitcoina i od czego on zależy
  • w jaki sposób można zdobyć lub kupić swoje pierwsze kryptowaluty

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą jaka kiedykolwiek powstała, a jego twórcą jest Satoshi Nakamoto, którego tożsamość do dziś nie jest znana. W przeciwieństwie do walut fiducjarnych (dolar, euro itp...) nie ma on centralnego emitenta, który ją nadzoruje. Nie ma możliwości aby ją dodrukować ponieważ oparta jest na odpowiednich algorytmach kryptograficznych i bazuje na otwartym kodzie źródłowym.

Zalety i wady bitcoina.

Sieć bitcoina tworzy rozproszony system, opierający się na wspóldzielonej w wielu lokalizacjach i na bieżąco synchronizowanej (z każdym blokiem) bazie danych. Każdorazowo wygenerowany adres w sieci posiada swój własny, prywatny klucz kryptograficzny, który umożliwia autoryzowanie transakcji dokonywanych za pomocą bitcoina. Jeśli mamy dobrą pamięć możemy przechowywać go nawet w głowie i za jego pomocą w dowolnym miejscu na świecie (z dostępem do sieci) korzystać z naszych bitcoinów. Transakcja ta nie wymaga pośredników, jedynie jej poprawność sprawdzana jest przez węzły, które dokonują ich walidacji. Warto podkreślić, że bitcoin ma deflacyjny charakter ze względu na zmniejszającą się co cztery lata, wraz z halvingiem inflację. Największymi bieżącymi wadami tej kryptowaluty jest mała ilość transakcji na sekundę, jaką jest w stanie przetworzyć jej sieć oraz względnie spore koszty transakcji przy dużym obciążeniu.

Kurs bitcoin - jak sprawdzić jego notowania?

Kurs kryptowaluty bitcoin jesteśmy w stanie śledzić na bardzo wielu platformach. Zazwyczaj jest to uśredniona wartość z różnych giełd, aby kurs był najbardziej zbliżony do rzeczywistego. Wykres, który wskazuje jego cenę jest także dostępny na naszej stronie w zakładce kurs bitcoin.

Bitcoin wykorzystywany jest również do wyceny altcoinów, co dla wielu inwestorów stanowi podstawę do day-tradingu. Nie bazują oni na kursie kryptowalut w parze do dolara, a zależy im na tym aby finalnie wejść w posiadanie jak największej ilości bitcoinów. Głównymi czynnikami, które wypływają na kursy walut cyfrowych są czynniki popytowo-podażowe wynikające częściowo ze spekukacji, ale także coraz szerszego spektrum narzędzi, jakie one oferują oraz bieżące nowinki i wydarzenia.

Maksymalna liczba bitcoinów, jaka kiedykolwiek trafi do obrotu będzie wynosić 21 milionów monet, a stanie się to za ponad 100 lat. Aktualnie w obiegu jest około 85% wszystkich monet. Wydobycie bitcoina zwane jest kopaniem i odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Pierwotnym zamysłem twórcy bitcoina było opracowanie systemu płatniczego, podobnego do gotówki, który pozwalałby na transakcje elektroniczne, bez konieczności korzystania z trzeciej strony.

W jaki sposób możemy zdobyć kryptowaluty?

Istnieją dwie podstawowe metody na inwestowanie w waluty cyfrowe.

  • Pierwsza i najczęściej wykorzystywana to najprostszy zakup, którego można dokonać np. za pomocą naszego kantoru, w zakładce na stronie głównej - kupno/sprzedaż bitcoin.
  • Drugim sposobem, znacznie bardziej skomplikowanym jest możliwość wykopania samemu określonej kryptowaluty. Wiąże się to jednak w wielu przypadkach z koniecznością nabycia lub wydzierżawienia drogiego sprzętu, oraz wysokimi nakładami energii, jakie są potrzebne, aby tego dokonać. Więcej na temat rentowności wydobycia kryptowalut możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Trzecią metodą, która może pozwolić nam na zdobycie kryptowalut są tak zwane airdropy. Są to cykliczne wydarzenia, organizowane przez twórców przeróżnych projektów, którzy w zamian za określone działania (dołączenie do grupy, udostępnienie wpisu na social media itp.) dystrybuują kryptowalutę pomiędzy uczestników. Biorąc udział w airdropie należy uważać, aby nie paść ofiarą pishingu oraz nie udostępniać zbyt dużej ilości informacji o sobie.

Bitcoin istnieje od 2009 roku i ta forma pieniądza, mimo że nie jest za niego formalnie uznawany miała znaczny wpływ na rynek. Jeśli planujesz zainteresować się kryptowalutami koniecznie zachęcamy do lektury naszej książki - "Kryptowaluty od zera".

Powiązane

Kurs bitcoina poniżej 60 tys. dolarów! Czy spodziewać się dalszych spadków?

Paraboliczne wzrosty kursu bitcoina - cena przebiła 100 tys. złotych!

» więcej artykułów