theme switch

Czy czeka nas kolejna bańka spekulacyjna na bitcoinie?

Wszyscy możemy zaobserwować jak w ostatnich dniach wygląda wykres bitcoina. Jego cena rośnie w zastraszającym tempie i tylko w ostatnim tygodniu zanotował 26%-owy wzrost. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy faktycznie mamy do czynienia ze zmianą trendu na wzrostowy, czy to tylko manipulacje cenowe związane z ostatnimi wydarzeniami na popularnych giełdach tj. binance i bitfinex, o których pisaliśmy w poprzednich artykułach.

Bańki spekulacyjne na bitcoinie są zjawiskiem cyklicznym i historycznie powtarzały się co kilka lat na coraz większą skalę. W największej z nich, jaka miała miejsce w grudniu 2017 roku cena bitcoina osiągnęła swoje ATH (ang. all time high) na poziomie 20000 dolarów.

Optymistyczny scenariusz

Wszystkie dotychczasowe bańki rozpoczynały się od powolnego trendu wzrostowego. W przypadku bitcoina gwałtowne wzrosty pojawiały się dopiero po halvingu, gdy redukowana była nagroda za wydobycie bloków o połowę. Więcej na temat tego wydarzenia, na przykładzie litecoina, możesz przeczytać w tym artykule. Aktualnie za wydobycie bloku górnicy otrzymują 12,5 bitcoina, a 25 maja 2020 roku liczba ta zmiejszy się do 6,25. Oznacza to, że do sieci będzie trafiało o połowę mniej nowych bitcoinów niż w tej chwili. Może to zwiększyć tempo wzrostu cen i być katalizatorem dla kolejnej bańki. Analiza techniczna wskazuje, że mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Potwierdza to przecięcie tzw. złotego krzyża (ang. golden cross), odbicie od linii trendy wzrostowego oraz wskaźnik RSI zahaczający o strefy byka. Jak możemy zauważyć aktualny dzienny wolumen jest podobny do tego z grudnia 2017 roku, czyli okresu poprzedniej bańki.

Pomimo 1,5 roku spadków rynek kryptowalut znacząco się rozwinął pod względem technologicznym, co również może mieć odbicie we wzrostach cen.

Pesymistyczny scenariusz

Są analitycy, którzy uważają, że bańka z 2017 roku była na tyle duża, że kolejna nigdy nie dojdzie do skutku albo będziemy musieli bardzo długo na nią czekać. Niektórzy twierdzą, że poziomy cenowe jakie widzieliśmy podczas ostatniej bańki powrócą dopiero za 20 lat. Prognoza ta opiera się na analizie tradycyjnych rynków finansowych. Jednak rynek walut cyfrowych już nie raz zaskoczył analityków, jak wiadomo jest on o wiele bardziej dynamiczny niż standardowe rynki.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

 

Powiązane

Kurs bitcoina poniżej 9600 dolarów, jakie losy czekają go dalej?

Kurs bitcoina przebił 10 tys. dolarów - jakie losy czekają go dalej?

» więcej artykułów