theme switch

Gwałtowna korekta kursu bitcoina, spadek o 10 tys. dolarów w kilka godzin!

Jak mogliśmy zauważyć w ciągu ostatniej doby doszło do jednego z najbardziej gwałtownych spadków kursu bitcoina, jaki miał miejsce od początku tej hossy. Kurs zatrzymał się na linii oporu w okolicach 60 tys. dolarów (227 tys. PLN) i w zaledwie kilka godzin poszybował do poziomu 50 tys. dolarów (189 tys. PLN). Następnie doszło do odbicia i cena bitcoina powróciła do kanału w okolicach 55 tys. dolarów (208 tys. PLN), którym porusza się już od kilku tygodni.

Kurs bitcoina w parze do dolara na sześciogodzinnym interwale czasowym (BTC/USD).

Wielu analityków przewiduje, że spadek ten miał związek z informacją na temat awarii prądu w jednej z chińskich prowincji, w której wydobywana była duża ilość bitcoinów. Awaria ta spowodowała spadek mocy obliczeniowej całej sieci, co mogło być zapalnikiem do paniki pośród inwestorów. Niedawno miał również miejsce debiut największej amerykańskiej giełdy kryptowalutowej na tradycyjnym rynku akcji. Wiele osób kupowalo bitcoiny grając pod to wydarzenie, aby sprzedać, gdy dojdzie już do debiutu. W dzień debiutu bitcoin ustanowił swój nowy szczyt na poziomie 65 tys. dolarów, a następnie rozpoczęła się korekta.

Całkowita moc obliczeniowa sieci bitcoina z ostatnich miesięcy wyrażona w Ehashach na sekundę (Ehash/s).

Wskaźnik RSI (ang. relative strength index)

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jeśli wartość RSI jest wysoka, oznacza to, że niedługo możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu, ponieważ dany składnik aktywów został w ostatnim czasie nadmiernie wykupiony, w porównaniu do średniej wartości z wcześniejszych okresów. Jego niska wartość może oznaczać również dobrą okazję do kupna. W szczytowym punkcie korekty osiągnął on wartość około 20 punktów, co według definicji tego wskaźnika jest jednym z lepszych momentów, aby nabyć dany składnik aktywów. Aktualnie wartość ta dalej oscyluje w okolicach 30 punktów.

Wskaźnik RSI na sześciogodzinnym interwale czasowym dla bitcoina.

Opłaty w sieci bitcoina

Warto zauważyć również jak zmieniły się opłaty transakcyjne w sieci bitcoina w ostatnich dniach. Aktualnie, jeśli chcemy aby nasza transakcja w sieci bitcoina przeszła w kolejnym bloku musimy zapłacić nawet 50 dolarów! Jest to wartość, którą ostatnio raz bitcoin osiągnął na szczycie hossy w 2017 roku. Nagły wzrost spowodowany jest dynamiczną sytuacją na rynku, w której wiele osób jednocześnie chce przesłać swoje środki np. na giełdę w celu ich upłynnienia. W przeliczeniu jednak na najmniejszą jednostkę rozliczeniową bitcoina, czyli satoshi, to cena ta jest cały czas niższa, ze względu na to, że aktualna wartość bitcoina trzykrotnie przekracza tą, którą mieliśmy podczas szczytu ostatniej hossy.

 

Powiązane

Trump nazywa bitcoina oszustwem i domaga się regulacji.

Jak wygląda schematyczny przebieg bańki spekulacyjnej?

» więcej artykułów