theme switch

Krok po kroku: Jak bezpiecznie przechowywać swoje środki?

To jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty to jedna z podstawowych rzeczy jaką powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na ich zakup. Tematyka ta jest bardzo często poruszana, ponieważ jest to bazowa wiedza, bez której bardzo łatwo możemy wszystko stracić. W zdecentralizowanych sieciach nie mamy "biura obsługi klienta" do którego możemy się zgłosić, gdy zauważymy jakiś problem z naszym portfelem. W większości przypadków jesteśmy zdani głównie na siebie, dlatego tak ważnym aspektem jest odpowiednie dbanie o swoje środki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych środków?

Używaj dwustopniowej weryfikacji

Jest to funkcja, która pozwala na dodatkowe zabezpieczenie naszego konta. Podczas logowania oprócz wpisania standardowego hasła, jesteśmy proszeni o uwierzytelnienie się za pomocą kodu generowanego przez osobną aplikację lub otrzymanego SMS'em. Operacja ta bardzo utrudnia potencjalnemu hakerowi, lub osobie która wyłudzi nasze hasło, aby dostać się na nasze konto. Oprócz tego, że będzie znać nasze hasło musiałaby jeszcze dodatkowo mieć kod, który generuje się automatycznie i zmienia co kilkanaście sekund. Aktualnie prawie każda dobra skrzynka pocztowa oraz platforma giełdowa umożliwia opcję wprowadzenia tej funkcjonalności.

Zmieniaj hasło i nie używaj takiego samego do kilku różnych miejsc

Warto pamiętać, aby nie używać takiego samego hasła do każdego miejsca, w które się logujemy. Zapamiętanie dużej ilości haseł może być uciążliwe, ale gwarantuje znacznie wyższy stopień bezpieczeństwa. Dobrze jest również od czasu do czasu zmienić hasło, aby różniło się chociaż o jeden znak od poprzedniego.

Nie trzymaj środków na giełdzie

Trzymanie kryptowalut na giełdzie wiąże się z pewnym ryzykiem. Przechowując je w ten sposób nie mamy nad nimi całkowitej kontroli, są one natomiast własnością giełdy. W dowolnym momencie platforma giełdowa może nam zablokować do nich dostęp lub uniemożliwić wypłatę lub depozyt. Warto pamiętać, aby przechowywać kryptowaluty tylko i wyłącznie na portfelu, do którego nikt oprócz Ciebie nie ma dostępu. Chyba, że celowo zechcesz komuś dać do niego dostęp. O tym jak założyć swój pierwszy, bezpieczny portfel dla najpopularniejszego bitcoina stworzyliśmy osobny poradnik i zachęcamy do przeczytania go.

Największe bezpieczeństwo zapewniają portfele sprzętowe

Sprzętowy portfel bitcoin z wyglądu przypomina pendrive. Korzystając z niego przechowujemy nasze kryptowaluty poza siecią, w trybie "offline". Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nawet w przypadku włamania się na nasz komputer czy telefon przez hakera nie ma on możliwości dostać się do zawartości urządzenia. Dodatkowo jest ono zabezpieczone, tak aby nawet po podłączeniu do USB nie dało się wydobyć klucza prywatnego w postaci pliku tekstowego, ponieważ są one przechowywane w obrębie mikrokontrolera sprzętowego. Najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi są Ledger lub Trezor, a więcej na ich temat możesz przeczytać w osobnym artykule.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

 

Powiązane

Krok po kroku: Sprzedajemy bitcoiny - instrukcja

Podatek od bitcoin wg Ministerstwa Finansów - najnowsze wytyczne

» więcej artykułów