theme switch

Czy za pomocą banków będzie można handlować kryptowalutami?

W Unii Europejskiej pojawił się nowy projekt ustawy dotyczącej prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu i przewiduje on w aktualnej formie, że niektóre banki będą mogły przechowywać oraz sprzedawać bitcoiny, a z czasem szersze spektrum kryptowalut. Jest to czwarta dyrektywa, która zmieniałaby jak dotąd negatywny stosunek UE do walut cyfrowych. Projekt ten miałby wejść w życie w 2020 roku i umożliwiłby wielkim finansowym instytucjom możliwość handlu tymi aktywami.

Niemcy idą za ciosem.

Wraz z pojawieniem się propozycji tej ustawy Niemiecki parlament zgłosił w swoim kraju podobny projekt ustawy. Jednak zanim dojdzie do głosowania, to pozostałe izby parlamentarne muszą wyrazić akceptację dla tego pomysłu. Wiąże się to z tym, że jego końcowa forma, może znacznie odbiegać od tej pierwotnej. Kraj ten ma jednak dość pozytywny stosunek do walut cyfrowych. Jeśli w Niemczech jesteśmy posiadaczami kryptowalut i trzymamy je na swoim portfelu dłużej niż rok, a następnie zdecydujemy się je sprzedać to jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego.

Zdania na temat wdrażania kryptowalut przez banki są podzielone. Część osób, która popiera tę inicjatywę uważa, że prowadzi to do zwiększenia adopcji kryptowalut (większa ilość sklepów i instytucji zacznie je akceptować), możliwości bezpieczniejszego ich przechowywania i daje możliwość dotarcia do szerszego grona użytkowników. Z drugiej strony są jednak przeciwnicy projektu, którzy uważają, że handel tym aktywem za pośrednictwem banków i trzymanie ich na koncie mija się z całą ideom kryptowalut, ponieważ to bank jest "właścicielem" tych środków i ma do nich pełny dostęp. Jest to zjawisko zbliżone do przechowywania środków na giełdzie - czego nie zaleca się robić. Przeciwni również są niektórzy politycy - argumentują oni, że kryptowaluty są aktywem bardzo wysokiego ryzyka, oraz mają dużą podatność na manipulacje. Ponadto ich zdecentralizowana sieć poniekąd "uniemożliwia" odzyskanie środków, jeśli zostaną one skradzione lub zgubimy klucz prywatny i hasło mnemoniczne do swoich portfeli. Ich zdaniem należałoby więc najpierw rozważyć polepszenie standardów cyberbezpieczeństwa.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Analiza kursu bitcoina - czy będzie kontynuował trend wzrostowy?

Kurs bitcoina notuje kolejny spadek poniżej 30 tys. dolarów! Co stoi za ostatnimi ruchami cenowymi?

» więcej artykułów