theme switch

Kurs bitcoina w 2019 roku - podsumowanie i prognozy.

Jak wiadomo rok 2018 był ciężkim rokiem dla kryptowalut. Rozpoczął się on dość dynamicznie, ponieważ na początku jeszcze większość altcoinów osiągała coraz to wyższe ATH (ang. all time high). Niestety pozostałe miesiące nie były już tak dobre, bitcoin oraz pozostałe coiny gwałtownie zaczęły tracić na wartości i cena większości z nich spadła nawet o 90%. Bitcoin zaliczył korektę do poziomu około 3200 dolarów (ok. 12,5 tys. PLN) i był to jego rekordowo niski poziom od chwili pęknięcia bańki. Miało to miejsce w okolicach grudnia 2018 roku. Od tamtego czasu wszedł on trendem bocznym w 2019 rok i aż do marca utrzymywał się na dość niskich poziomach.

Analiza kursu bitcoina.

Jak możemy zauważyć na wykresie, czas w którym kurs był w okolicach 3200 dolarów był dobrym momentem na zakup bitcoina, ponieważ do czerwca jego cena urosła do tegorocznego ATH i kurs oscylował na poziomach prawie 14 tys. dolarów (ok. 55 tys. PLN) - co oznaczało wzrost w przeciągu 4 miesięcy o prawie 400%. Jak to zwykle bywa po takich wzrostach, przez kolejne miesiące kurs bitcoina odreagował i notował kolejne spadki, dochodząc do poziomu 6500-7000 tys. dolarów (ok. 25,5 - 27,5 tys. PLN) pod koniec 2019 roku. W skali całego roku jego kurs wzrósł ponad 100% co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do innych aktyw. Według CCN, bitcoin został ogłoszony najlepszą inwestycją tej dekady, mimo spadków jakie ostatnio zanotował.

Aktualnie kurs bitcoina wynosi 7250 dolarów (ok. 28,5 tys. PLN) i w ciągu ubiegłego tygodnia jego cena wzrosła o 11%. Jego dominacja rynkowa jest na poziomie 67,50%, co oznacza, że kursy altcoinów cały czas utrzymują bardzo niskie poziomy. Mimo tegorocznego odbicia kursu bitcoina, większość altów nie miało już tyle szczęścia. Sporo z nich ciągle jest na 90-procentowym minusie.

Wykres bitcoina w parze do dolara USD/BTC.

Sentyment panujący na rynku.

Na rynku walut cyfrowych dalej panuje negatywny sentyment. Po ostatnich korektach, które sprowadziły kurs bitcoina do 6500 dolarów (ok. 25,5 tys. PLN), większość inwestorów mimo odbicia obawia się dalszych spadków. Wolumen (sumaryczna kwota operacji wykonanych za pomocą bitcoina) również jest niższy w porównaniu do tego co było na początku roku. Zazwyczaj wzrasta on w dwóch kluczowych dla kursu etapach  - w fazie akumulacji, gdy kurs jest w trendzie bocznym oraz w bardzo gwałtownych ruchach cenowych.

Latest Crypto Fear & Greed Index

 Prognozy na przyszły rok.

W 2020 roku będzie mieć miejsce bardzo ważne dla sieci bitcoina wydarzenie zwane halvingiem. Odbędzie się ono w okolicach 14 maja i spowoduje, że ilość wydobywanych przez górników bitcoinów spadnie o połowę. Na bazie historycznych halvingów jakie miały miejsce, możemy zauważyć, że jego cena gwałtownie wzrastała po tym wydarzeniu, a w ślad za bitcoinem szła większość altów. Amerykański miliarder - Tim Draper, przewiduje, że po następnym halvingu cena bitcoina może osiągnąć nawet 250 tys. dolarów. Mówił on o tym w wywiadzie dla BlockTV. Jest to bardzo optymistyczny scenariusz, niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć prawdopodobieństwa z jakim może się spełnić.

Naszym zdaniem, bazując na historii poprzednich halvingów, cena pod koniec przyszłego roku będzie wyższa, niż aktualnie, a bitcoin ma szansę ustanowić nowe ATH (ang. all time high), jak to robił po każdym wcześniejszym obniżeniu nagród dla górników. Wiąże się to również z początkowym spadkiem mocy wydobycia, ponieważ dla części górników kopanie przestanie być opłacalne, ze względu na mniejszy zysk.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Fundacja Ethereum sprzedała ETH o wartości 100 milionów dolarów.

Większość day-traderów traci wszystkie swoje środki. Jak temu zapobiec?

» więcej artykułów