theme switch

Kurs bitcoina w starciu z koronawirusem - czy przetrwa trudne czasy?

Cena bitcoina w ostatnich tygodniach wzrosła z poziomu 3950 dolarów (ok. 16 tys. PLN) do prawie 7000 dolarów (28,5 tys. PLN). Poziom ten nie został jednak przebity i stał się on linią oporu dla kursu tego aktywa. Pomimo licznych prób przejścia go nie udało się, a kurs bitcoina oscyluje aktualnie na poziomie około 6100 dolarów (24,8 tys. PLN) i szuka stref wsparcia. W porównaniu do innych rynków finansowych bitcoin i tak radzi sobie całkiem nieźle. Wiodące indeksy giełdowe tracą na wartości, a wyceny wielu spółek osiągają historycznie niskie poziomy. Rządy wielu krajów, w tym Polski, rozpoczęły jeszcze większy niż wcześniej, masowy dodruk pieniądza, którym chcą pokryć straty gospodarcze, wywołane przez pandemię koronawirusa. W najbliższym czasie możemy spodziewać się więc rekordowo wysokiej inflacji, co długoterminowo najmocniej odczują osoby posiadające zasoby finansowe uzależnione od tego wskaźnika. Sytuacja ta powoduje również wzmożone zainteresowanie składnikami aktywów, które są "odporne" na ten parametr, takie jak np. złoto, bitcoin, czy obligacje indeksowane inflacją.

Dominacja bitcoina na rynku kryptowalut

Dominacja bitcoina od początku roku utrzymuje dość liniowy poziom, a jej wahania są niewielkie. Oznacza to, że podobna ilość kapitału przechodzi przez bitcoina i pozostałe altcoiny. Na początku bieżącego roku dominacja wynosiła około 68% i w szczytowym punkcie zbliżała się do 70 punktów procentowych. Jednak z czasem jej wartość zaprzestała dalszych wzrostów i wynosi około 64,9%. Wiele osób spekulowało, że przed halvingiem bitcoina parametr ten znacząco wzrośnie, ponieważ wiele osób grających "pod wydarzenie" będzie transferowało swój kapitał z innych kryptowalut do bitcoina. Aktualnie jednak nie obserwujemy takiego trendu.

Wskaźnik RSI

Wskaźnik RSI (ang. relative strength index) jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu. Jego wartość na godzinnym interwale czasowym wynosi około 40 punktów, co oznacza, że jest duże pole do wzrostów, ale również niepewność w wyznaczaniu dalszych linii trendu. Biorąc pod uwagę specyficzną sytuację jaka ma miejsce na rynku, jedno wydarzenie może odwrócić nawet najsilniejszą linię trendu o 180 stopni, ciężko więc snuć predykcje dotyczące zachowania się kursu określonego aktywa.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Najpopularniejsze wskaźniki wykorzystywane w analizie technicznej kryptowalut.

Wszystkie rynki zainfekowane przez koronawirusa, w tym kryptowaluty.

» więcej artykułów