theme switch

Kurs ethera przebił 3 tys. dolarów. Czy będzie on kontynuował swój dalszy wzrost?

Ether czyli druga najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta jest to natywny token w sieci ethereum. Platforma ta służy głównie do tworzenia inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts), at także zdecentralizowanych aplikacji (ang. DApps). Kryptowaluty, które stworzone zostały w sieci ethereum opierają się głównie na standardzie ERC-20, co pozwala na ich transfer w obrębie tego ekosystemu. Ostatnie kilkanaście dni dla osób, które są w posiadaniu etherów przebiegało bardzo intensywnie. Mimo stabilizacji ceny bitcoina po ostatnim gwałtownym załamaniu się kursu, ether dzień po dniu notował spore wzrosty.

Wykres ethera w parze do dolara na dziennym interwale czasowym (ETH/USD).

Dziewięć dni z rzędu mogliśmy obserwować zielone świece, które następowały od razu po sobie. Aktualnie z każdym kolejnym dniem kurs ethera ustanawia nowe szczyty, a aktualne ATH (ang. all time high) wynosi 3300 dolarów (12,5 tys. PLN)! Mimo znacznego obciążenia sieci opłaty transakcyjne w sieci ethereum są aktualnie najniższe od grudnia 2020 roku. Jest to związane z niedawnymi aktualizacjami, które miały na celu usprawnić przepustowość w sieci, a także przepływem sporej ilości użytkowników na projekty oparte o inteligentny łańcuch binance (ang. binance smart chain - BSC).

Wzrosty, które możemy obserwować w tej chwili mają dość historyczny charakter, ponieważ nigdy wcześniej nie zdarzało się, że kurs ethera zamykał miesięczne świece na zielono, aż przez 8 miesięcy z rzędu. Poprzedni rekord ustanowiony został podczas hossy w 2017 roku i było to sześć zielonych świec następujących po sobie.

Wykres ethera w parze do dolara na miesięcznym interwale czasowym.

Aktualizacja ethereum 2.0

Kryptowaluta ether wykorzystywana jest do uiszczania opłat w formie gazu, za korzystanie z tej sieci. W sieci ethereum 2.0 od grudnia ubiegłego roku uruchomiony został kontrakt depozytowy, który pozwolił na implementację protokołu stawek (ang. proof-of-stake), co umożliwia staking etherów. Warto jednak pamiętać, że środki odblokowane zostaną dopiero po wejściu w pierwszą fazę rozwoju projektu, która wstępnie planowana jest na koniec tego roku. Kolejną znaczną aktualizacją ma być wprowadzenie zmian w metodzie dystrybucji opłat pobieranych od użytkowników w formie gazu i planowana jest na lipiec. Pierwszą zmianą będzie ustalenie rynkowego kursu opłat za przesyłanie transakcji. Uniemożliwi to drastyczne zawyżanie opłat i żaden z użytkowników nie będzie mógł zostać “faworyzowany” przez górników. Drugą zmianą będzie to, że większość opłat transakcyjnych zacznie być spalana. Ma to za zadanie w przyszłości zrównoważyć inflację tokenu ze względu na to, że będzie on generowany z każdym blokiem, aby zachęcić użytkowników do stakingu (a więc nagradzać osoby posiadające ethery), celem zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.

Rozwój zdecentralizowanych finansów

W świecie kryptowalut powstaje coraz więcej projektów oferujących różnorodne usługi finansowe z wykorzystaniem zdecentralizowanych sieci. Zaliczamy do nich platformy pożyczkowe, zdecentralizowane giełdy, możliwość inwestowania w ztokenizowane papiery wartościowe oraz różne modele stablecoinów. Aktualnie w inteligentnych kontraktach, na poczet prawidłowego działania zdecentralizowanych aplikacji zamrożone jest już prawie 75 miliardów dolarów! Jeszcze rok temu wartości te oscylowały w granicach kilkunastu milionów. Branża zdecentralizowanych finansów rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, także poza siecią ethereum. Coraz więcej projektów stara się zapożyczać rozwiązania, jakie wykorzystywała plaforma ETH i modyfikować ich parametry tak, aby korzystanie z nich było przyjemniejsze dla użytkowników np. pod względem opłat transakcyjnych lub szybkości działania.

Ilość środków zamrożona w inteligentnych kontraktach, na których oparte są zdecentralizowane aplikacje działające na sieci ethereum.

Powiązane

Microstrategy mimo strat po raz kolejny dokupuje bitcoiny

Nowa funkcja w KantorBitcoin.pl - możliwość opłaty usług bitcoin złotówkami

» więcej artykułów