theme switch

Czym są multisygnatury i jak zwiększają nasze bezpieczeństwo w sieci?

Multisygnatury.

Standardowo do przeprowadzenia transakcji w sieci bitcoina wystarczający jest jeden cyfrowy podpis osoby do której należą środki. Jeśli adres jest wielosygnaturowy to transakcja musi mieć co najmniej 2 lub więcej podpisów zanim zostanie wykonana. Jest to dodatkowy mechanizm, który pozwala na zabezpieczenie posiadanych środków i możemy go zaimplementować w swoich bitcoinowych portfelach. Cyfrowy podpis generowany jest poprzez klucz prywatny, należący do właściciela danych środków. Koncepcja ta znajduje wykorzystanie np. przez instytucje finansowe, w sektorach bankowych, a także podczas sprzedaży zasobów cyfrowych (niekoniecznie bitcoina). Jest ona stosowana od bardzo dawna, ponieważ nie różni się niczym od papierowych transakcji finansowych, które aby mieć ważność wymagają co najmniej kilku podpisów. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo danej własności, ponieważ indywidualna osoba nie jest w stanie nic z nimi zrobić bez zgody pozostałych właścicieli tych środków.

Mechanizm działania.

Mechanizm multisygnatur bardzo często jest wykorzystywany przez giełdy, aby jeden nieuczciwy pracownik nie był w stanie zabrać wszystkich posiadanych środków. Niestety nie ma portfela, który byłby idealny. Zawsze możemy zostać zmuszeni do otwarcia go, zgubić klucz prywatny lub sprzęt na którym go posiadamy. Wykorzystując multisygnatury decydujemy zaufać się trzeciej stronie, ale sami możemy ją wybrać. Pozwoli to w razie problemów dodatkowo zabezpieczyć posiadane przez nas środki i nawet jeśli osoba ta postanowi nas zdradzić to może nie uzyskać do nich pełnego dostępu (w zależności od wykorzystywanej permutacji).

Standardowym adresem stosowanym w portfelach z wieloma sygnaturami są adresy P2SH (pay-toScriptHash). Rozpoczynają się one od cyfry "3", a więcej na temat ich konstrukcji możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Istnieje możliwość ustawienia wielu możliwych permutacji, które będą zabezpieczały nasz portfel. Najprostsza z nich pozwala na "współdzielenie portfela" z innym użytkownikiem i wymaga jednego z dwóch podpisów, aby uzyskać dostęp do środków. Najpopularniejszą jest kombinacja, w której 2 z 3 osób muszą zatwierdzić transakcję, aby doszła do skutku. Bardziej złożone kombinacje czyli np. 3 z 5 lub 4 z 7 (itd...) wykorzystywane są już głównie przez giełdy kryptowalutowe, chociaż każdy użytkownik w sieci jest w stanie stworzyć taki portfel.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Zamieszanie na amerykańskim rynku akcji pozytywnie odbija się na kryptowalutach.

Z każdym rokiem zwiększa się liczba adresów akumulujących bitcoina.

» więcej artykułów