theme switch

Paraboliczne wzrosty kursu bitcoina - cena przebiła 100 tys. złotych!

Ostatnie dni w świecie kryptowalut nie pozwoliły inwestorom odpocząć, ponieważ kurs bitcoina notował paraboliczny wzrost. Jeszcze dziesięć dni temu, pisaliśmy artykuł o nowych rekordach ustanowionych przez bitcoina, gdy udało mu się definitywnie przebić poziom 20 tys. dolarów (74 tys. PLN). Kilka dni później, cena ta wydaje się "promocyjna", jeśli chodzi o zakup tego aktywa.

Aktualnie cena za jednego bitcoina to ponad 27,6 tys. dolara co w przeliczeniu na nasze złotówki daje ponad 103 tys. PLN! Aktualnie kapitalizacja samego rynku bitcoina (bez pozostałych kryptowalut) wynosi ponad 500 miliardów dolarów i tym samym jest większa niż Visy czy Mastercard.

Analiza - kurs bitcoina

Parabola, którą porusza się bitcoin rozpoczęła się w lokalnym dołku, gdy odbił się od linii wsparcia na poziomie około 10 tys. dolarów. Od tego czasu, praktycznie bez żadnych dołków porusza się on w pionowo w górę. Katalizatorem dla tych wzrostów były informacje, o inwestorach instytucjonalnych, którzy wykazują zwiększone zainteresowanie bitcoinem.

W tej chwili ilość bitcoinów kupowana przez instytucje jest większa niż ta, którą wydobywają górnicy. Transakcje te prowadzone są na rynku OTC (ang. over-the-counter). Oznacza to, że bitcoiny, które są wykopywane praktycznie nie trafiają na giełdy, ponieważ są skupowane przez instytucje bezpośrednio od górników. Potwierdzeniem tego, jest fakt, że liczba bitcoinów na wiodących giełdach kryptowalut od lutego tego roku spadła o ponad 21%! Warto również przypomnieć, że w maju tego roku miał miejsce halving, który spowodował, że ilość wydobywanych z każdym blokiem bitcoinów spadła o połowę. Z każdym dniem możemy także zaobserwować rosnące zainteresowanie tym składnikiem aktywów, co również przekłada się na wzrost ceny.

Wskaźnik RSI (ang. relative strength index)

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jeśli wartość RSI jest wysoka, oznacza to, że niedługo możemy mieć do czynienia z korektą, ponieważ dany składnik aktywów został w ostatnim czasie nadmiernie wykupiony, w porównaniu do średniej wartości z wcześniejszych okresów.

Aktualnie wskaźnik ten dla bitcoina, na tygodniowym wykresie osiąga swoje szczyty. Historycznie, w 2017 roku, gdy zbliżał się do tych wartości to za pierwszym razem mieliśmy lokalną korektę, a za drugim razem doszło do całkowitego odwrócenia się trendu. Możemy więc podejrzewać, że w przyszłym tygodniu lub dwóch dojdzie do korekty, a rynek trochę odreaguje po parabolicznym wzroście. Kolejną barierą psychologiczną będzie również poziom 30 tys. dolarów (110 tys. PLN). Możliwy jest więc scenariusz w którym bitcoin zbliży się do tego poziomu, a następnie dojdzie do lokalnej korekty.

Powiązane

Jakie mechanizmy bezpieczeństwa wykorzystują "cold wallety"?

Elon Musk przyjmuje płatności w bitcoinach za samochody Tesli.

» więcej artykułów