theme switch

Co z podatkiem PCC od kryptowalut w 2019 roku?

Obecne prawo dotyczące zniesienia podatku od czynności cywilno-prawnych dla kryptowalut obowiązuje do 30 czerwca 2019 roku. Problemy z PCC rozpoczęły się, gdy ministerstwo finansów po raz pierwszy opublikowało informację na temat opodatkowania bitcoina i innych walut cyfrowych z których wynikało, że od każdej transakcji wymiany kryptowalut (nawet takiej, która nie wygenerowała nam zysku) należałoby odprowadzić 1% podatku. Było to do tego stopnia absurdalne, że niektórzy inwestorzy wykonujący nawet kilkadziesiąt operacji dziennie mieliby sumarycznie do zapłaty o wiele więcej samego podatku, niż wynosiła wartość ich całego portfolio.

Dopiero, gdy rozpoczęły się protesty społeczności entuzjastów walut cyfrowych ministerstwo finansów ogłosiło, że podatek ten nie będzie obowiązywał bitcoina, ani żadnej innej kryptowaluty. Jednak termin ważności rozporządzenia podtrzymującego unieważnienie podatku powoli dobiega końca.

Jakie kroki podjęło ministerstwo w kwestii podatku PCC?

W najnowszym rozporządzeniu z 30 maja 2019 roku możemy przeczytać, że okres w którym jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku PCC od wymian kryptowalutowych został wydłużony do końca roku 2019.

Możemy więc przypuszczać, że ministerstwo finansów nie ma jednoznacznego pomysłu jak dobrze rozwiązać tę sytuację i takim ruchem wydłuża czas, w którym będzie mogło odpowiednio popracować nad podjęciem jednoznacznej decyzji w tej kwestii. Wydłużenie okresu, w którym podatek ten nie obowiązuje jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż pochopne podejmowanie decyzji poparte złymi regulacjami i próby egzekwowania go przez urzędników, które zakończyłyby się kolejną falą protestów.

Powiązane

Dobre sygnały z Chin - sytuacja się klaruje?

Facebook i instagram mają problem z podszywkami projektu libra.

» więcej artykułów