theme switch

Nowy rekord ustanowiony przez bitcoina! W jaki sposób może wpłynąć to na cenę?

Cena za jednego bitcoina to na dzień dzisiejszy około 10,5 tys. dolarów (40,3 tys. PLN). Ustanowił on więc tym samym nowy rekord utrzymując kurs powyżej poziomu 10 tys. dolarów (38,4 tys. PLN) przez historycznie największą liczbę dni. Aktualnie ponad 68 dni z rzędu zamknął się on powyżej tego poziomu cenowego. Wcześniejszy rekord wynosił 63 dni i ustanowiony został podczas hossy na przełomie 2017/2018 roku. Do statystyk liczone są ceny z zamknięcia świec dziennych, ponieważ zdarzało się, że w ich trakcie kurs ten osiągał poziomy w okolicach 9800 dolarów (37,6 tys. PLN), ale dość szybko odbijał. W dłuższej perspektywie jest to dla bitcoina i całego rynku kryptowalut bardzo dobra wiadomość. Im dłużej będzie on budował linię wsparcia na poziomie, który w przeszłości stanowił szczyty, tym mniejsze prawdopodobieństwo przebicia go w przypadku zawirowań i spadków. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca stracił on prawie 10% wartości, ale w skali ostatnich 90 dni zanotował wzrost o prawie 30%, mimo ostatniej korekty cenowej.

Kurs bitcoina w parze do dolara BTC/USD.

Trudność wydobycia bitcoina

Oprócz tego rekordu, ustanowiony został również inny, który dotyczy trudności wydobycia bitcoina, czyli tzw. hashrate. W chwili, gdy w sieci bitcoina wydobyte zostało ponad 18,5 mln monet trudność osiągnęła rekordowo wysoki poziom. Przed halvingiem, wiele osób przewidywało, że trudność kopania będzie spadała, ponieważ stanie się ono mniej rentowne. Stało się jednak odwrotnie. Bitcoin staje się coraz bardziej deficytowym składnikiem aktywów, a liczba chętnych, którzy chcieliby go posiadać stale rośnie. Na bazie predykcji wskazujących że jego kurs utrzyma trend wzrostowy w dłuższej perspektywie nie rezygnują z wydobycia go i walczą między sobą o każdy kolejny blok.

Trudność wydobycia bitcoina - hashrate (TH/s). Źródło: https://studio.glassnode.com/metrics?a=BTC&m=mining.HashRateMean&s=1577833200&u=1599083999&zoom=

Obecnie bitcoina wydobywa ponad 18 pooli wydobywczych, a największy z nich stanowi 16% całego hashrate w sieci. Ilość bitcoinów, które zostały wykopane stanowi już 88% całej puli, a więc przez kolejne 100+ lat wydobyte zostanie pozostałe 12%.

Powiązane

Szybkie wpłaty bez prowizji dla klientów Millennium Bank i Idea Bank

Kurs bitcoina przebił 20,5 tys. dolarów i ustanowił nowy rekord!

» więcej artykułów