theme switch

Rekordowa ilość górników obsługuje sieć bitcoina.

Całkowita moc obliczeniowa, która zabezpiecza aktualnie łańcuch główny w sieci bitcoina ustanowiła w ostatnich dniach nowy rekord. Według jednego z operatorów usług górniczych średnia szybkość wydobywania bitcoinów w przeciągu ostatniego miesiąca wzrosła o prawie 11%. Zjawisko to powoduje, że trudność kopania rośnie, ponieważ nagroda wydobywcza niezależnie od ilości osób jest na stałym poziomie. Poziom trudności wydobycia zmienia się co 2016 wydobytych bloków i zajmuje to jakieś 14 dni. Zmiany te mają za zadanie zapewnić, aby czas produkcji bloku pozostał na stałym poziomie i wynosił ok. 10 minut.

Poziom trudności wydobycia bitcoina (TH/s).

Jak możemy zauważyć na wykresie w szczytowym punkcie wykresu trudność kopania osiągnęła poziom 80 milionów hashy na sekundę, a następnie wartość ta lekko skorygowała. Biorąc pod uwagę średnie parametry urządzeń górniczych możemy oszacować, że do sieci dołączyło około 100 tys. nowych osób, które będą pełniły rolę węzłów.

Dnia 1 sierpnia wydobyte zostało również ponad 85% podaży całego bitcoina. Oznacza to, że do wydobycia przez kolejne 120 lat pozostało tylko 15% całkowitej ilości bitcoina. Ponadto warto zaznaczyć, że ilość wydobywanych bitcoinów zmniejsza się co 4 lata poprzez zjawisko zwane halvingiem. Ilość wydobywanych monet z każdym blokiem zmaleje z 12,5 bitcoina do 6,25. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Na chwilę obecną tylko niecałe 18 milionów osób mogłoby wejść w posiadanie całego bitcoina. Jeśli uwzględnimy te, które znajdują się na koncie legendarnego Satoshiego Nakamoto (ponad 1 milion bitcoinów) oraz te, do których utracone zostały klucze prywatne liczba ta zmaleje jeszcze bardziej. Według niektórych danych, ilość utraconych bitcoinów może wynosić nawet 3-4 miliony monet co sumarycznie stanowi prawie 20% wszystkich monet.

Ciekawostka

Jedną z pośrednich przyczyn, przez które notujemy rekordową ilość nowych górników może być fakt, że w Chinach nadchodzi pora deszczowa, podczas której prąd w określonych rejonach kraju jest prawie o połowę tańszy, ze względu na obecność elektrowni wodnych. W rejonach tych znajduje się także największy procent globalnej działalności wydobywczej bitcoina.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Powiązane

Które z altcoinów radzą sobie najlepiej podczas ostatnich spadków?

Binance podaje 30 kryptowalut, które znajdą się na platformie dla użytkowników z USA.

» więcej artykułów