theme switch

Rosja nie wprowadzi ograniczeń dla bitcoina w 2017

Po bardzo niepokojących ubiegłotygodniowych wieściach z Chin oraz niedawnej informacji z Singapuru, w końcu zaczęły przebijać się głosy sprzyjające bitcoinowi i kryptowalutom - i to z regionów dla nas kluczowych.

Najpierw, na początku tygodnia Mario Draghi, czyli prezes Europejskiego Banku Centralnego, w odpowiedzi na pytanie czy Europa zamierza podjąć regulacje w sprawie bitcoin podobne do tych jakie wprowadziły Chiny, stwierdził

Europejski Bank Centralny nie mamy uprawnień, aby wprowadzać regulacje czy ograniczenia dotyczące rynku kryptowalut. Na tym etapie istotniejsze jest rozpoznanie jaki wpływ bitcoin i kryptowaluty będą miały na gospodarkę europejską i światową, a następnie utworzenie strategii ich wykorzystania.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że takie rozsądne słowa to miód na serce wszystkich firm działających w branży kryptowalut, a także indywidualnych ich użytkowników i sympatyków.

Jakby tego było mało, wczoraj wieczorem, tj. 28 września, pierwszy zastępca rosyjskiego ministra finansów Igor Shuvalov ogłosił publicznie, że Rosja nie będzie w tym roku wprowadzać żadnych regulacji związanych z bitcoin i kryptowalutami. Powodem tej zmiany w stosunku do pierwotnych planów jest brak porozumienia co do tego jak te regulacje miałyby wyglądać. Jednocześnie ogłosił, że projekt przepisów, które mogłyby wejść w roku 2018 zostanie przedstawiony przez rosyjskie Ministerstwo Finansów do końca października bieżącego roku.

W tej sprawie zabrał też głos inny zastępca ministra finansów w rosyjskim rządzie, Alexei Moiseyev, który stwierdził

Alexei Moiseyev

W chwili obecnej władze zdecydowały się nie regulować ani nie legalizować kryptowalut lecz skoncentrujemy się nad legalizacją technologii blockchain. Rozmowy w tej sprawie zostaną zainicjowane na spotkaniu międzynarodowej rady ds. stabilności finansowej (ang. International Council on Financial Stability) 6 października 2017. Kiedy posiądziemy więcej wiedzy odnośnie technologii i możliwości jej wykorzystania, będziemy w stanie wprowadzać regulacje w tym zakresie, a na razie nie chcemy robić nic pochopnie, aby nie zrobić błędu.

 

Ważny głos zabrał także Anatoly Aksakov, który jest reprezentantem Dumy i członkiem jej komitetu ds. rynków finansowych

Anatoly Aksakov

Niezależnie od naszych działań, musimy mieć na względzie, że rynek działający w obszarze kryptowalut już istnieje i rozwija się bardzo dynamicznie. Technologia w tym obszarze wprowadza bez wątpienia wiele korzyści, mam tu na myśli chociażby projekty ICO, które umożliwiają pozyskiwaniu kapitału na projekty. Jestem zwolennikiem takiego sposobu finansowania inwestycji lecz punkty patrzenia na tą sprawę są różne i musimy wszystkie je brać pod uwagę. Dlatego potrzebujemy więcej czasu na stworzenie właściwych regulacji.

Wisienką na torcie, do pozytywnych informacji w sprawie bitcoin i kryptowalut, pochodzących od kluczowych postaci europejskich scen politycznych, jest na razie nie potwierdzona informacja od twórcy litecoina, Charliego Lee, iż chińskie władze nie zablokują biznesu związanego z kopaniem bitcoin.

Wszystkie powyższe informacje zostały bardzo pozytywnie odebrane przez rynki. Od wczoraj bitcoin rośnie w stosunku  o ponad 8%, podobnie jak główne alty, w tym litecoin i ethereum.

Powiązane

Kurs bitcoina utrzymuje się powyżej 10 tys. dolarów, altcoiny notują spadki.

Czy komputery kwantowe stanowią zagrożenie dla technologii blockchain?

» więcej artykułów