theme switch

Kurs bitcoina w drodze po nowe szczyty - czy spodziewać się dalszych wzrostów?

Kurs bitcoina w ostatnim czasie przebił kilka kluczowych linii oporu, które stały na jego drodze do dalszych wzrostów. Osiągnął on wartość 15 tys. dolarów (56,7 tys. PLN), a w szczytowym punkcie zbliżył się do poziomu 16 tys. dolarów (60,5 tys. PLN). Całkowita kapitalizacja bitcoina wynosi ponad 280 miliardów dolarów. Oznacza to, że jest ona w tej chwili większa niż kapitalizacje takich firm jak Netflix, Coca-Cola czy Disney!

Analiza - kurs bitcoina

Od marca bieżącego roku, gdy bitcoin zanotował gwałtowne spadki spowodowane paniką wywołaną pandemią koronawirusa jego kurs wszedł w bardzo widoczny trend wzrostowy. Poruszał się on kanałem cenowym, który podczas ostatnich wzrostów został przebity. Oznacza to, że bitcoin wyłamał się z liniowego trendu wzrostowego i zaczęły one mieć charakter paraboliczny. Wzrosty te spowodowane są znacznym przypływem nowych inwestorów, a także inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą nabyć bitcoina. Jak wiadomo jego ilość jest bardzo ograniczona poprzez halvingi mające miejsce co cztery lata, a więc przekłada się to na wzrost jego ceny.

W ciągu ostatnich tygodni, gdy bitcoin notował gwałtowne wzrosty rosła również jego dominacja nad pozostałymi kryptowalutami. Oznacza to, że notowały one sumarycznie mniejsze wzrosty niż sam bitcoin. Wzrosła ona z 56% na prawie 67%, a w tej chwili wynosi około 64%. Przypomina to sytuację jaka miała miejsce na początku hossy w 2017 roku, gdzie na samym początku dominowały wzrosty na bitcoinie, a dopiero z czasem, gdy był on wysoko wyceniany kapitał szedł w altcoiny, których cena w parze do bitcoina była odpowiednio niska.

Jeden z użytkowników twittera zauważył pewną zależność, która pokazuje ile dni upływa od miejsca w którym bitcoin zalicza "dołek" do halvingu, a następnie do kolejnego ATH (ang. all time high). Z jego obserwacji wynika, że czas jaki upływa od chwili, gdy bitcoin szoruje po dnie do halvingu jest bardzo zbliżony do tego, który upływa od halvingu do momentu osiągnięcia nowego ATH. Jeśli jego teoria okazałaby się słuszna to kolejny szczyt bitcoina będziemy mogli zaobserwować w okolicach 21 września 2021 roku.

Powiązane

Organizacje nadzoru finansowego domagają się regulacji i zakazania stablecoinów.

Kurs bitcoina stabilizuje się w okolicach 23 tys. dolarów - czy czekają nas dalsze wzrosty?

» więcej artykułów