theme switch

Porównanie kapitalizacji rynku kryptowalut do innych aktywów.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut jest bardzo zależna od trendów, jakie aktualnie na nim panują. W niedalekiej historii tego aktywa wahała się ona w przedziale 100 mld.-830 mld. dolarów. Aktualnie kapitalizacja znajduje się na poziomie 225 mld. dolarów i to w odniesieniu do tej wartości porównamy ją z innymi aktywami.

Kapitalizacja rynku kryptowalut 2016-2019r.
Źródło: coinmarketcap.com

Kapitalizacja bitcoina.

Sam bitcoin ma aktualnie kapitalizację na poziomie 148 miliardów dolarów, co oznacza jego dominację na rynku na poziomie 66,1%. Jest to dość duża wartość, ale od początku istnienia walut cyfrowych jego poziom dominacji nad innymi kryptowalutami bywał zdecydowanie większy i wahał się w przedziale między 75-95%. Dopiero w 2017 roku nastąpiło przełamanie tego trendu i w szczycie ostatniej bańki spekulacyjnej, gdy rynek był rozgrzany "do czerwoności" dominacja bitcoina spadła do najniższego historycznego poziomu i wynosiła ok. 33%.

Wykres dominacji bitcoina na rynku kryptowalut na przestrzeni lat.
Źródło: coinmarketcap.com

Kapitalizacja metali szlachetnych.

Wartość całego rynku srebra, jakie aktualnie jest w obrocie oscyluje na poziomie około 17 miliardów dolarów. Jest to bardzo mało, nawet w porównaniu do kryptowalut, ponieważ kapitalizacja drugiej największej z nich - ethereum oscyluje aktualnie na podobnym poziomie. Dominującym aktywem na rynku metali szlachetnych jest jednak złoto. Na świecie wydobyte zostało już ponad 190 tys. ton złota. Cena za jedną uncję oscyluje w okolicach około 1475 dolarów. Kapitalizacja całego rynku tego aktywa wynosi więc ponad 8 bilionów dolarów. Jest to około 35 razy więcej, niż całkowita kapitalizacja wszystkich kryptowalut. Połowa wydobywanego złota wykorzystywana jest w przemyśle jubilerskim, pozostała część znajduje się w bankach lub w rękach prywatnych inwestorów i branży przemysłowej. Co roku wydobywane jest około 3100 ton złota.

Waluty fiducjarne.

Aktualnie, gdybyśmy zsumowali wszystkie monety i banknoty jakie zostały stworzone w fizycznej postaci (nie wliczając tych, które są tylko zapisami cyfrowymi na kontach) ich wartość byłaby zbliżona do kapitalizacji rynku złota i wynosiła około 7,7-8,1 bilionów dolarów. Jak powszechnie wiadomo, gdyby każda osoba na świecie, która na dostęp do banku, chciała wypłacić swoje pieniądze w formie gotówki, wystarczyłoby jej dla około 15-20% chętnych.

Kapitalizacja rynku akcji.

Rynek akcji po orientacyjnym zsumowaniu wszystkich dostępnych aktywów z tej branży oscyluje na poziomie kolo 72 bilionów dolarów, jest to  9 razy więcej, niż kapitalizacja całego wydobytego złota na świecie i 315 razy więcej, niż aktualnie rynku kryptowalut. Około 38% aktywów, jakie są przedmiotem obrotu na rynku akcji wywodzi się z USA. Wartość Chińskich akcji oscyluje na poziomie około 10% z całości.

Nieruchomości.

Rynek nieruchomości z całego świata, włączając w to wszelkiego rodzaju obiekty wypoczynkowe, hotele, lokale oraz przede wszystkim mieszkania użytkowe wynosi około 216 bilionów dolarów. Jest to kwota 3-krotnie większa, niż kapitalizacja całego rynku akcji oraz 945 razy większa od całkowitej kapitalizacji kryptowalut. Około 75% całkowitej wartości nieruchomości stanowią mieszkania. Pozostałe 25% to lokale przeznaczone do użytku komercyjnego i celów turystycznych.

Derywatywy.

Jest to najbardziej niezbadany rynek, którego wartość ciężko jest w ogóle oszacować. Do tej grupy zaliczamy wszelkiego rodzaju kontrakty terminowe, swapy kredytowe, lewarowane pozycje na giełdach, opcje giełdowe (dające możliwość nabycia papierów wartościowych po określonej cenie, mogą być one wystawiane również na waluty fiducjarne, akcje czy kontrakty terminowe) oraz obligacje i wiele innych pochodnych instrumentów finansowych stanowiących umowy między co najmniej 2 osobami. Wartość tego rynku szacowana jest przez niektórych na kwoty od 500 bilionów dolarów do 1,2 biliarda dolarów!

Artykuł ten opiera się w znacznym stopniu na danych, pochodzących ze strony Money VisualCapitalist

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Szybkie wpłaty z ponad 20 banków w KantorBitcoin.pl

Większość day-traderów traci wszystkie swoje środki. Jak temu zapobiec?

» więcej artykułów