theme switch

Sieć ethereum przetwarza dziennie większe wolumeny transakcyjne niż bitcoin!

Podczas gdy bitcoin w ostatnich dniach konsoliduje na poziomach 34-37 tys. dolarów (127-138 tys. PLN) to wiele altcoinów notuje duże wzrosty. Ethereum, które pod względem kapitalizacji zajmuje aktualnie drugie miejsce coraz bardziej zbliża się do swojego ATH (ang. all time high) na poziomie 1440 dolarów. Aktualnie od tego poziomu dzieli go niecałe 10% i z dużym prawdopodobieństwem zostanie definitywnie przebite w ciągu kilku najbliższych dni.

Transakcje w sieci ethereum

Jak zauważył jeden z użytkowników twittera - Ryan Watkins, dzienne wolumeny transakcyjne jakie przetwarza platforma ethereum są już o 25% większe, niż te które możemy zaobserwować w sieci bitcoina. Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę kapitalizację obydwu projektów. Warto jednak podkreślić, że w tym wolumenie uwzględnione są również transakcje wykonane za pomocą stablecoinów opartych o sieć ethereum. Projekty ERC-20, inne niż stablecoiny na ethereum nie są liczone do statystyki, aby nie zdublować wyniku.

Wzrost ten spowodowany jest w znacznym stopniu aktywnością użytkowników na zdecentralizowanych giełdach typu uniswap, a także faktem, iż pojawia się na rynku coraz większa liczba aktywnych handlarzy, którzy wymieniają swoje kryptowaluty do stablecoinów. Warto podkreślić, że znaczna większość z nich opiera się o ekosystem ethereum. Gdybyśmy uwzględnili wolumen samego ethera, bez innych składowych, które istnieją w jego ekosystemie, to jeszcze nie przekroczył on dziennych obrotów jakie obserwujemy na bitcoinie.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca wolumeny na zdecentralizowanych giełdach, zbudowanych w sieci ethereum, przekroczyły 39 miliardów dolarów, mimo ogromnych opłat, jakie trzeba uiścić za wykonanie transakcji! Wysokie opłaty wynikają z tego, że sieć ethereum jest w stanie przetworzyć zaledwie około 20 transakcji na sekundę, a więc jeśli zależy nam na tym, aby nasza operacja przeszła w kolejnym bloku musimy zachęcić górnika do tego, aby umieścił ją w nim umieścił. Robi się to zwiększając liczbę gazu, którą jesteśmy w stanie zapłacić za wykonanie transakcji.

Powiązane

Czy scentralizowane giełdy zaczną upadać po bankructwie FTX?

Jakie największe wyzwania stoją przed projektami DeFi?

» więcej artykułów