theme switch

Drastyczny spadek kursu bitcoina - czym jest spowodowany?

Jak łatwo zauważyć kurs bitcoina w ciągu bieżącego tygodnia drastycznie zmalał. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin poszybował w dół o prawie 15% i jego wartość oscyluje na poziomie około 8,5 tys. dolarów (ok. 34 tys. PLN). Jednym z powodów, który mógł być katalizatorem do spadków jest rozczarowujący wolumen na długo zapowiadanej platformie do obrotu kontraktami terminowymi BAKKT, o której pisaliśmy we wcześniejszym artykule. W pierwszym dniu działania platformy obrót wyniósł 700 tys. dolarów, co jest wartością o wiele niższą, niż prognozowano przed uruchomieniem handlu.

Analiza kursu bitcoina.

W poprzedniej analizie słusznie udało się nam zdiagnozować formację trójkąta na jednodniowym interwale czasowym, która została opuszczona dołem. Mimo, iż przewidywaliśmy opuszczenie trójkąta górą, rozważana była również opcja, w której dojdzie do zawirowań na rynku pod wpływem dużego kapitału i będziemy mieć do czynienia z odwrotnym scenariuszem. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin na giełdzie bitmex, która służy głównie do inwestowania z lewarem finansowym, upłynnione zostało ponad 380 milionów dolarów. Były to pozycje długie inwestorów, którzy spodziewali się kontynuacji zmian kursu bitcoina zgodnie z aktualnym trendem.

Kurs bitcoina w parze do dolara na jednodniowym interwale czasowym (USD/BTC).

Innym parametrem, który mógł zwiastować spadki, chociaż nie jest bezpośrednio związany z kursem bitcoina było nagłe zmniejszenie się trudności wydobycia bitcoina o prawie 30%. Ciężko ustalić, czym jest on spowodowany, poza oczywistym argumentem, że część koparek została odłączona od sieci bitcoina. Możliwy jest scenariusz, że poprzez fakt osiągania nowych rekordów tego parametru wydobycie bitcoina dla niektórych węzłów przestało być opłacalne. Im wyższa jest trudność kopania, tym większa konkurencja między górnikami o bitcoiny, które są w stanie wydobyć z każdym blokiem.

Trudność wydobycia bitcoina - hash rate (TH/s).

Sytuacja innych kryptowalut również jest trudna. Aktualnie notują one rekordowo niskie ceny od 2017 roku. Na rynku głównie panuje strach, a większość inwestorów głównie z obawy o możliwość dalszych spadków, sprzedaje swoje zasoby, aby zachować chociaż część kapitału. Bardziej odważni i doświadczeni inwestorzy mogą widzieć w takim scenariuszu okazję do kupna, jednak nigdy nie mamy pewności czy jesteśmy już na samym dole wykresu i musimy się liczyć z dalszymi potencjalnymi spadkami. Dobrym sposobem wydawałoby się być regularne uśrednianie cen w dół, co minimalizuje potencjalną stratę.

Latest Crypto Fear & Greed Index

 

 

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kupno bitcoin BTChttps://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/

Kupno litecoin LTChttps://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Druga chińska giełda ogłasza zamknięcie działalności. Ceny w dół.

Bitcoin przebija 50 tys. dolarów! Microstrategy planuje zwiększyć swoje zasoby.

» więcej artykułów