theme switch

Tokeny ERC-20, czym są i jak powstają?

System ERC-20 stworzył listę reguł, które obowiązują wszystkie tokeny wygenerowane przy jego pomocy. Odpowiedni zestaw mechanizmów i funkcji zapewnia, że te waluty cyfrowe niezależnie od konfiguracji będą działały identycznie w całym ekosystemie, co gwarantuje im płynność w działaniu i bezpieczeństwo.

Wdrożenie go do sieci ethereum pozwoliło na tworzenie za pomocą inteligentnych kontraktów innych kryptowalut, które wykorzystywane są w jej sieci. Trzeba jedynie uregulować opłatę za wykorzystanie sieci w formie “gazu”. Tokeny te można przesyłać na wszystkie adresy i portfele, obsługujące standard ERC-20, więc użytkownicy nie muszą się martwić o bezpieczne przechowywanie swoich kryptowalut. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat tego, w jaki sposób pobierane są opłaty w sieci ethereum to zachęcamy do lektury naszego wcześniejszego artykułu.

Przy konfiguracji własnego tokenu na platformie ethereum możemy określić następujące jej parametry: 

  • Całkowita ilość kryptowaluty, jaka ma trafić do obrotu (ang. Total supply).  
  • Ustalenie jaka część tokenów ma znaleźć się na koncie twórcy, a jaka trafić na inne konta. 
  • Umożliwienie innym użytkownikom pobrania określonej ilości kryptowaluty, po spełnieniu wcześniej ustalonego warunku w inteligentnym kontrakcie. 

https://theethereum.wiki/w/index.php/ERC20_Token_Standard

Są to standardowe funkcje, które wykorzystują tokeny ERC-20 i pozwalają na ich działanie. Ethereum wykorzystuje język programowania o nazwie Solidity. Stworzony on został przez niejakiego Vitalika Buterina.

Poza siecią ethereum istnieje wiele innych platform, które umożliwiają tworzenie własnych walut cyfowych. Ze względu na fakt, że ethereum było pierwsze to kryptowalut bazujących na systemie ERC-20 jest najwięcej. Najbardziej rozpoznawalne z nich, które zaczynały jako tokeny ERC-20 zanim migrowały na własny łańcuch to min. EOS, Tron czy Binance coin.

Utworzenie własnej kryptowaluty przy pomocy platformy ethereum zajmuje około 20 minut, a poradnik jak to zrobić ukaże się już niedługo na naszej stronie.

Powiązane

Jak odebrać darmowe kryptowaluty ze strony blockchain.com?

Jak badać sentyment rynkowy kryptowalut?

» więcej artykułów