theme switch

W jakich krajach najwięcej osób posiada kryptowaluty?

Wiele spekuluje się na temat tego, kto jest w posiadaniu największej ilości kryptowalut oraz do kogo należą adresy portfeli na których znajduje się najwięcej monet. Jak wiadomo największym posiadaczem bitcoina, jest jego twórca Satoshi Nakamoto, a to na ile szacuje się ich wartość możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Duże portfele kryptowalutowe należą również bardzo często do platform giełdowych, które pobierają prowizję w postaci ułamka bitcoina lub innej waluty cyfrowej za transakcje wykonywane przy ich pomocy, oraz wypłaty z kont giełdowych.

Jednak w jakich krajach obywatele mają najwięcej kryptowalut?

Stany Zjednoczone

Z pewnością w pierwszej kolejności należałoby wspomnieć o USA. Nie jesteśmy w stanie dokładnie tego oszacować, jednak możemy mieć pewne przypuszczenia na podstawie których jesteśmy w stanie stwierdzić, że to obywatele Stanów są jednymi z "największych" posiadaczy walut cyfrowych. To właśnie tam powstało najwięcej projektów kryptowalutowych, platform giełdowych oraz funduszy i kopalni. Jak donoszą niektóre źródła, około 6% mieszkańców USA zadeklarowało, że posiada bitcoina. Przy ogromnej populacji, jaka mieszka w tym kraju wskazywałoby to na około 20 milionów osób.

Estonia, Rumunia, Malta

Kraje te łączy kilka wspólnych cech, które spowodowały, że stały się one pionierskimi jeśli chodzi o rozwój projektów kryptowalutowych oraz całego przemysłu jaki jest z tym związany. Pierwszą bardzo ważną cechą są bardzo niskie podatki (jeśli chodzi o Europę) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz proste i przejrzyste przepisy prawne w tej kwestii. W czasach, gdy niektóre kraje otwarcie sprzeciwiają się technologii blockchain i kryptowalutom, te wykorzystują okazję i chętnie przyjmują firmy działające w tej branży. Poza tym, w tych państwach bardzo szeroko rozwinięta jest branża IT i pracuje tam wielu niezależnych programistów z całego świata. Czynniki te sumarycznie powodują również wzmożone zainteresowanie obywateli tego kraju w walutach cyfrowych i technologią jaka nimi rządzi.

Chiny

Ze względu na to, że w Chinach prąd jest o wiele tańszy niż w większości miejsc na świecie, znajduje się tam najwięcej kopalni bitcoina na świecie. W porze deszczowej, ze względu na obecność elektrowni wodnych, energia tanieje jeszcze bardziej co zazwyczaj skutkuje tym, że jeszcze większa moc wydobywcza pochodzi w tym okresie z Chin. Ze względu na największe wydobycie bitcoina w tym kraju istnieje również wzmożone zainteresowanie tym aktywem. W 2013 roku Ludowy bank Chiński zakazał instytucjom finansowym obrotu tym aktywem, ale osoby fizyczne jak najbardziej mogą to robić. W kraju tym wiele razy już słyszeliśmy sprzeczne informacje na temat legalności wykorzystywania kryptowalut. Były one kilkukrotnie zakazywane, aby następnie zakaz ten zniwelować. Bieżące stanowisko Chin w tej sprawie jest dość przychylne. Prezydent tego kraju uznał, że technologia blockchain, to "okazja" którą należy wykorzystać i dobrze zastosowana może przysłużyć się dla państwa.

Polska

W Polsce zainteresowanie kryptowalutami jest na dość niskim poziomie. Wiedza większości społeczeństwa w tej kwestii ogranicza się do tego, że kiedyś słyszeli o bitcoinie, ale nie do końca mają świadomość jak działa. Niestety nasz kraj jest mało konkurencyjny dla przemysłu informatycznego oraz zagranicznych inwestorów, którzy chcieliby tu poprowadzić swoje projekty. Jeśli chodzi o opłacalność wydobycia kryptowalut to Polska znajduje się na około 55-60 miejscu na świecie (uśredniona wartość z kilku rankingów) pod względem rentowności tego zjawiska.

Wraz z rosnącymi cenami prądu pozycja ta prawdopodobnie będzie się zmniejszać. Istnieje również wiele niewiadomych w kwestiach regulacyjnych, które dotyczą kryptowalut, co dodatkowo pogarsza sytuację.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Halving bitcoina - co warto wiedzieć?

Paypal umożliwia dokonywanie płatności za pomocą kryptowalut.

» więcej artykułów