theme switch

Czy wzrost ceny litecoina zwiastuje nadchodzący sezon na altcoiny?

Mimo wzrastającej na rynku w ostatnich tygodniach dominacji bitcoina mogliśmy zauważyć, że niektóre z altcoinów radziły sobie ponadprzeciętnie dobrze. Ich procentowe wzrosty przekraczały te, które mogliśmy zaobserwować na BTC. Większość z nich jest jednak bardzo daleka od swojego poziomu ATH (ang. all time high), ustanowionego podczas hossy w 2017 roku. Jednym z takich altcoinów jest litecoin.

Analiza - kurs litecoina

W ciągu ostatniego tygodnia kurs litecoina wzrósł o prawie 50%. Podczas poprzedniej hossy był on jedną z kryptowalut, który rosła jako pierwsza, gdy zaczynał się "sezon na altcoiny". Okresem tym nazywamy etap hossy, w którym inwestorzy uznają, że wycena bitcoina jest już zbyt wysoka i kapitał przemieszcza się do pozostałych kryptowalut.

Wykres bitcoina w parze do litecoina BTC/LTC.

Jednym z oczywistych wyborów wśród inwestorów często jest właśnie litecoin, określany mianem "cyfrowego srebra". Aktualnie w parze do bitcoina, jest on skrajnie niedowartościowany mimo ostatnich wzrostów. Na tygodniowym wykresie LTC w parze do BTC możemy zaobserwować znaczne wybicie w ciągu ostatniego tygodnia. Mimo, że bitcoin wzrósł ponad 20% to litecoin dotrzymał mu tempa i zanotował wzrosty na jeszcze większym poziomie.

Kurs litecoina w parze do dolara

Jeśli spojrzymy na kurs litecoina w odniesieniu do dolara to zauważymy, że napotka on duży opór na poziomie około 140 dolarów. Jest to poziom, który został ustanowiony podczas ostatniego halvingu litecoina. Jeśli uda się go przebić to z dużym prawdopodobieństwem będzie on kontynuował dalszy wzrost. Dużo zależy jednak od tego jak zachowa się bitcoin. Gdyby jego kurs zaczął gwałtownie spadać, to z pewnością pociągnie za sobą wszystkie altcoiny. Jeśli jednak wejdzie w okres konsolidacji lub utrzyma tempo wzrostu, to pozostałe kryptowaluty będą kontynuować swój wzrost.

Wykres litecoina w parze do dolara LTC/USD.

Wskaźnik RSI (ang. relative strength index)

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jeśli wartość RSI jest wysoka, oznacza to, że niedługo możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu, ponieważ dany składnik aktywów został w ostatnim czasie nadmiernie wykupiony. Do takiej sytuacji zbliżamy się w tej chwili w przypadku litecoina.

Warto jednak podkreślić, że RSI na wysokim poziomie wcale nie musi oznaczać spadków. W przypadku tygodniowego wykresu bitcoina, utrzymuje się ono od miesiąca na poziomie powyżej 80 punktów.

Podczas tak gwałtownych wahań kursu bitcoina oraz innych kryptowalut jak w ostatnich tygodniach, warto pamiętać o tym by działać według wcześniej ustalonego schematu i w jak najmniejszym stopniu ulegać emocjom. Pozwoli to w pewnym stopniu zmniejszyć potencjalne straty i zmaksymalizować zysk.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych pozywa twórców kryptowaluty XRP.

Wybory prezydenckie w USA - jak ich wynik może wpłynąć na rynek kryptowalut?

» więcej artykułów