Załamanie kursu bitcoina - jakie losy czekają go dalej?
Jak wiadomo, cały rynek walut cyfrowych jest bardzo podatny na informacje płynące z całego świata rzutuje to na ich cenę. Mogliśmy zauważyć, że w ostatnim czasie kurs bitcoina notował jedne z rekordowych wzrostów w ujęciu procentowym i osiągnął prawie 10 tys. dolarów (ok. 39 tys. PLN), a następnie równie szybko spadł. Jednym z katalizatorów dla tego wzrostu o ponad 30% w ciągu kilkudziesięciu godzin była wypowiedź prezydenta Chin, który w pozytywnych aspektach odnosił się do technologii, na której bazują kryptowaluty. Z tego samego kraju wypłynęły jednak jakiś czas później negatywne informacje związane z kryptowalutami, co na pewno miało swój udział w bieżących spadkach. Kurs poszybował w dół 20% w ciągu jednego dnia, a cena z 9 tys. dolarów (35 tys. PLN) spadła do 7 tys. (ok. 27,3 tys. PLN). W Chinach wszystkie pierwsze oferty publiczne związane z kryptowalutami, mają zostać uznane za nielegalne, ze względu na ogromną liczbę oszustw jakie można napotkać. Platformy giełdowe działające na terenie Chin, a nie posiadające tam serwerów mają zostać poddane odpowiednim regulacjom, aby działać legalnie.
Analiza kursu bitcoina.
Jak widzimy na wykresie, ukształtowała nam się formacja potocznie nazywana "odwróconą głową Barta Simsona". Powstaje ona gdy najpierw cena gwałtownie spadnie, następnie po kilku dniach lub tygodniach (w zależności od interwału czasowego) utrzyma stabilny trend, po którym nastąpi szybki wzrost. Zazwyczaj po wystąpieniu tej formacji kurs wraca do regularnego trendu jakim podążał (w tym przypadku trend rosnący). Spadki jakie nastąpiły po uformowaniu się "odwróconej głowy" spowodowane były negatywnym sentymentem, wywołanym przez natłok złych informacji związanych z legalnością kryptowalut jakie pojawiły się w Chinach.
Wykres zależności kursu bitcoina od dolara (BTC/USD).
Indeks nastrojów rynkowych.
Jak widzimy, indeks nastrojów na dzień 23 listopada cały czas przeważa w lewo. Negatywny sentyment powstał po zanotowaniu przez cenę bitcoina gwałtownego spadku na poziom 7 tys. dolarów. Gdybyśmy poruszali się zgodnie z panującymi trendami, a rynek nie byłby w tak dużym stopniu uzależniony od bieżących informacji ze świata prawdopodobnie wskazywałby on strefę neutralną. Kurs bitcoina od dłuższego czasu podąża w trendzie wzrostowym. Od początku roku w odniesieniu do aktualnej ceny zanotował on ponad stuprocentowy wzrost.
Wskaźnik RSI.
Wskaźnik RSI (ang. relative strength index) jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu. Aktualnie jego wartość wynosi około 16 (na 6-godzinnym interwale czasowym), co jest bardzo niską wartością. Małe wartości tego wskaźnika mogą sugerować, że w najbliższym czasie dojdzie do wybicia, co związane jest ze wzrostem kursu bitcoina.
Należy pamiętać, że w krótkich interwałach czasowych rynek ten podatny jest również na manipulacje, przez co nigdy nie jesteśmy w stanie ze 100% dokładnością przewidzieć, co wydarzy się dalej. Więcej na temat sposobów manipulacji w branży kryptowalut możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.
Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:
- Kupno bitcoin BTC – https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/
- Kupno litecoin LTC – https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/
Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.
Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.