theme switch

Co w kryptowalutach wzbudza największe zainteresowanie?

Mimo wad, jakie posiadają kryptowaluty oraz ich powolnej adopcji na skalę światową nadal wzbudzają one ogromne zainteresowanie wśród szerokiego grona odbiorców. Jakie cechy sprawiają, że stają się one spopularyzowane na coraz większą skalę?

Rozwój technologiczny

Postęp technologiczny i nowe możliwości, jakie dają kryptowaluty są ważną cechą, która wzbudza spore zainteresowanie. Zdecentralizowana sieć, pozwalająca na zachowanie niezależności przyciąga spore grono osób, ceniących sobie prywatność. anonimowość oraz brak zbędnych formalności, wymaganych zazwyczaj przy transferach pieniężnych za pomocą standardowych metod płatności. Sieci kryptowalutowe mają zazwyczaj otwarty kod źródłowy, a transakcje są w większości przypadków pół-anonimowe. Możemy zbadać, między jakimi adresami przechodzą środki, ale praktycznie nie ma żadnej możliwości, aby ze stuprocentową pewnością stwierdzić do kogo należy określony adres.

Powszechnie i łatwo dostępne

Sporą zaletą kryptowalut jest fakt, iż nie posiadają one bariery wejścia (która jest znaczna np. w nieruchomościach oraz na wielu innych rynkach). Możemy tu z powodzeniem inwestować nawet kwoty rzędu 100-200zł i mniejsze. Ponadto są one ogólnodostępne i jedynym ograniczeniem jest połączenie internetowe, do którego można już mieć dostęp praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Duże wahania kursowe

Kryptowaluty są jednym z najbardziej zmiennych aktywów z jakimi możemy mieć do czynienia. Jednego dnia są w stanie zaliczyć spadki na poziomie 40-50% lub wzrosnąć kilkudziesięciokrotnie. Zmienność tego rynku jest o wiele bardziej dynamiczna, niż na standardowych rynkach finansowych, gdy ruchy kursowe zazwyczaj oscylują przedziale do kilku procent. Wiele początkujących inwestorów zaczynając swoją przygodę optymistycznie spodziewa się ponadprzeciętnych zysków, a duże ruchy cenowe wzbudzają dodatkowe emocje. Standardowe sposoby inwestowania sprawiają wrażenie nudnych, w porównaniu do tego, co może zaoferować rynek kryptowalut. Oczywiście do "większych" ruchów cenowych można doprowadzić wykorzystując mechanizm dźwigni finansowej, przez co są one odpowiednio dobrane do wykorzystywanego lewaru. Mechanizm ten jest bardzo spopularyzowany na tradycyjnych rynkach finansowych, ale można go wykorzystać także w przypadku kryptowalut.

Przechowywanie wartości

Część najpopularniejszych kryptowalut w długich terminach czasowych wbrew niektórym opiniom dobrze przechowuje wartość. Sztandarowym przykładem jest bitcoin, którego kurs w skali ostatnich 10 lat jest o kilkaset tysięcy procent większy, niż na początku swojej drogi. Jego główną zaletą jest fakt, iż posiada on zaimplementowany mechanizm malejącej inflacji, która zmniejsza się co 4 lata. Zjawisko to nazywane jest halvingiem, a więcej na jego temat możesz przeczytać w osobnym artykule. Bitcoina nikt nie jest w stanie dodrukować, ani zwiększyć ilości jaka jest w cyrkulacji, oprócz tej zaplanowanej w jego algorytmie. Przez następne 120 lat wydobyte zostanie pozostałe 15% bitcoinów, które nie trafiły jeszcze do obrotu.

O wahaniach kursowych mówimy zazwyczaj w aspekcie krótkoterminowym - od kilku dni od kilku miesięcy. Jeśli mowa jest o inwestowaniu długoterminowym - mamy na myśli przynajmniej na kilka lat.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Binance uruchamia wersję 2.0 platformy do handlu z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Jak nowe regulacje i odczyt inflacji wpłynęły na kurs bitcoina?

» więcej artykułów