theme switch

Czym jest rug pull? - oszustwa w świecie kryptowalut

Rug pull jest to rodzaj oszustwa, który polega na wyciągnięciu jak największej ilości środków od potencjalnych inwestorów, a następnie pozostawieniu ich z bezwartościowym tokenem i całkowite porzucenie projektu. Zanim jednak do tego dojdzie, cena jest zazwyczaj sztucznie pompowana. Wcześniej możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem, w którym deweloper ustawia inteligentny kontrakt w taki sposób, że wymiana może zachodzić tylko w jedną stronę (tzw. honeypot). Proces ten czasowo pozwala również na dodatkowe windowanie ceny do góry, ponieważ nabywcy nie są w stanie sprzedawać swoich kryptowalut.

Rug pull - jak przebiega ten proces?

Pierwszym krokiem jest stworzenie własnego tokenu kryptograficznego, który jest reklamowany najszerzej jak to możliwe, a deweloperzy składają nierealne do spełnienia obietnice. Często nazwa nawiązuje do innych kryptowalut, które wcześniej odniosły już jakiś sukces, lub posiadają bardzo dużą społeczność, aby przyciągnąć do projektu jak najwięcej osób. Oszustwa te odbywają się z wykorzystaniem zdecentralizowanych sieci kryptowalut, w których cofnięcie raz wykonanej transakcji jest już niemożliwe. Zjawisko to daje bezpieczeństwo i dużą ochronę serwerów przed hakerami, jednak wykorzystywane w niewłaściwy sposób jest narzędziem do wyciągania środków od nieświadomych inwestorów.

Sam proces polega na tym, że deweloperzy wyciągają całą płynność danej kryptowaluty z jej puli płynności. Aby użytkownicy mogli handlować określonym tokenem na zdecentralizowanej giełdzie tworzone są specjalne pary walutowe, które umożliwiają wymianę. Pary te można tworzyć na wiele sposobów, a jednym z najbardziej spopularyzowanych jest taki, że podstawowa pula płynności zapewniana jest przez deweloperów, a w miarę rozwoju projektu wszyscy chętni użytkownicy mogą ją powiększać. Jednak zdarza się, że deweloperzy po uruchomieniu projektu pod różnymi (czasami słusznymi) powodami nie zrzekają się "praw" do wprowadzania dalszych zmian w inteligentnym kontrakcie, który umożliwił uruchomienie danej kryptowaluty. Po czasie, gdy widzą oni, że w puli płynności uzbierała się określona ilość środków, są oni w stanie niejako dodrukować sobie nieskończoną ilość stworzonych przez siebie tokenów i wymienić je na drugą kryptowalutę tworzącą parę walutową. W ten sposób reszta użytkowników nie jest w stanie w żaden sposób wymienić swoich tokenów na inny, ponieważ cała pula płynności została "wyssana" przez oszustów, co nazywane jest rug pullem.

Powiązane

Co spowodowało korektę kursu bitcoina? Czy czekają nas dalsze spadki?

Na czym polega coin mixing i w jakim celu się go stosuje?

» więcej artykułów