theme switch

Jak handlować kryptowalutami, aby nie stracić?

Jest to poradnik dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami i decydują się na regularne handlowanie w krótkich terminach czasowych. Postaram zawrzeć w kilku punktach najważniejsze ogólne informacje, nie wdrażając się w szczegółowe analizy techniczne, ani skomplikowane wykresy.

Staraj się mieć własne zdanie

Aktualnie na rynku możemy spotkać bardzo wielu "guru" kryptowalutowych, którzy starają się przewidzieć przyszłość. Nierzadko zdarza się, że za doradztwo w tematyce inwestycji pobierają odpowiednie kwoty pieniężne, po czym okazuje się, że ich prognozy były chybione. Talent, który posiadają, aby reklamować się w mediach społecznościowych nie przekłada się dobrze na umiejętności zarządzania kapitałem na rynku kryptowalut. Należy więc uważać komu powierzamy swoje zaufanie, a tym bardziej pieniądze.

Poznaj różnicę między analizą techniczną, a fundamentalną

Analiza techniczna skupia się głównie na trendach, świecach, wskaźnikach i wszystkim co związane z wykresem giełdowym danej kryptowaluty. Warto mieć ogólny zarys na co powinno się zwracać uwagę i jak działają poszczególne wskaźniki. Są to informacje, które mogą nas pokierować w odpowiednią stronę, przy podejmowaniu ważnych decyzji handlowych. Jest ona ważnym punktem na którym bazuje sporo osób handlujących krótkoterminowo. Mimo to nie należy ufać jej bezgranicznie, ponieważ często wiele analiz jest ze sobą sprzecznych i nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Analiza fundamentalna służy do bezpośredniej oceny danego projektu i sprawdza się w długoterminowych inwestycjach. Jeśli inwestujemy krótkoterminowo lub handlujemy pod konkretne wydarzenie nie jest ona kluczowa, ale warto mieć podstawowe informacje na temat kryptowaluty w której posiadanie chcemy wejść.

Handluj rzadziej, ale z głową

Warto korzystać z większych ram czasowych i unikać dźwigni finansowej oraz bardzo małych interwałów. W małych przedziałach czasowych bardzo ciężko o celne predykcje wahań kursowych. Jeśli dodamy do tego działanie pod wpływem emocji i bez planu spotęguje to podejmowanie złych decyzji i będzie skutkować w utracie jakiejś części zainwestowanych środków. Jeśli jesteśmy całkowitymi nowicjuszami na rynku kryptowalut to pierwsze inwestycje warto rozważyć jako długoterminowe. Więcej na ten temat napisaliśmy we wcześniejszym poradniku.

Handluj ułamkiem całego posiadanego kapitału

Staraj się unikać sytuacji, w której do handlu w krótkim terminie czasowym wykorzystujesz więcej niż 5-10% całego kapitału kryptowalutowego jaki posiadasz. Pozwala to zmniejszyć emocje związane z handlem oraz w razie nieoczekiwanych strat zachować większość posiadanych środków.

Nie ulegaj emocjom i działaj według planu

Przy krótkoterminowych inwestycjach dobrze z góry zaplanować punkt, przy którym chcemy wejść w daną kryptowalutę i określić punkty wyjścia, przy których będziemy zadowoleni z naszego zysku. Nie warto być chciwym i w trakcie inwestycji zmieniać plan, kierując się chęcią coraz większego profitu. Realizacja zysków to jeden z podstawowych punktów, o którym zapominają nawet doświadczeni inwestorzy zaślepieni rosnącymi słupkami.

 

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Jak nowe regulacje i odczyt inflacji wpłynęły na kurs bitcoina?

Kryptowaluty wchodzą do mainstreamu - znamy szczegóły na temat waluty cyfrowej facebooka.

» więcej artykułów