theme switch

Ile bitcoinów zaginęło w sieci? Jaka jest aktualna podaż bitcoina?

Jak wiadomo, ilość wszystkich bitcoinów, które będą kiedykolwiek w obrocie to sumarycznie 21 milionów. Aktualnie ponad 85% z nich jest już wydobyte (18 milionów), a z każdym blokiem który został wykopany od czasu halvingu do sieci trafia tylko 6,25 bitcoina.

Względnie mało osób korzysta z bitcoina do codziennych transakcji. Po pierwsze związane są z tym dość wysokie koszty za jego przesyłanie, a po drugie ciągle bardzo nieliczna część sklepów go akceptuje jako sposób otrzymywania płatności. Oczywiście jest możliwość opłacenia rachunków za pomocą bitcoina, ale wiąże się to z korzystaniem z usług pośrednika. Ze względu na to, że sieć bitcoina jest jak otwarta księga, jesteśmy w stanie na bieżąco śledzić przepływ środków, które dokonywane są za jego pomocą. Można więc zbadać jaka jest aktywna podaż bitcoina i kiedy ostatnim razem były one transferowane w sieci.

Podaż bitcoina i popyt

Bazując na statystykach, możemy dowiedzieć się, że ponad 60% bitcoinów nie zostało ruszone z portfeli użytkowników od ponad roku, co stanowi prawie 11 milionów wszystkich bitcoinów będących w obrocie. Oznacza to, że w bieżącej cyrkulacji jest więc około 7 milionów BTC. Co więcej ponad 1,3 miliona bitcoinów nie zostało ruszonych od blisko 10 lat. Prawie milion z nich należy do adresu, który przypisywany jest twórcy bitcoina - Satoshiemu Nakamoto. To ile wynosi jego cały majątek możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Eksperci szacują również, że od 3 do 4 milionów bitcoinów mogło zostać już na zawsze utracone poprzez zgubione klucze prywatne i hasła mnemoniczne do portfeli, na których się znajdowały.

Coraz większa część bitcoinów jest również w ostatnim czasie przenoszona przez użytkowników z giełd na prywatne portfele. Potencjalnie może to oznaczać, że zwiększa się ilość osób, które planują długoterminowo trzymać swoje środki.

Modele ekonometryczne bazujące na popycie i podaży bitcoina

Istnieje więc bardzo wiele czynników, które powodują, że zmniejsza się podaż bitcoina. Nawet przy stałym popycie, który nie uległby wzrostowi w czasie ograniczona ilość tego składnika aktywów powoduje, że w długim terminie jego cena wzrasta. Istnieje wiele modeli ekonometrycznych, które starają się przewidzieć ile warty będzie bitcoin w przyszłości. Jednym z najpopularniejszych jest aktualnie stock-to-flow model, który bazując na historycznym zakresie danych oraz formułach matematycznych wyznacza, jak malejąca podaż wpłynie na cenę bitcoina.

Aktualna cena bitcoina waha się w okolicach 10,5 - 11 tys. dolarów (41 - 43 tys. PLN). Gdyby dokładnie sugerować się wartością modelu, powinna ona w tej chwili wynosić około 17 tys. dolarów (66,3 tys PLN). Patrząc na historyczny przebieg ceny, nigdy nie szedł on idealnie "po sznurku", a wahania od ceny modelowej wynosiły nawet do kilkudziesięciu procent. Mimo jego dotychczasowej dokładności nie wiadomo jednak, czy sprawdzi się on w przyszłości, a kurs bitcoina osiągnie przewidywane w nim poziomy.

Powiązane

Najpopularniejsze metody wykorzystywane do kradzieży tożsamości - na co uważać?

Kolejny duży stablecoin traci powiązanie z dolarem - co się stało?

» więcej artykułów