theme switch

Jak bogaty jest twórca bitcoina - Satoshi Nakamoto?

Pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta, jaką jest bitcoin stworzona została w 2008 roku przez osobę posługującą się pseudonimem Satoshi Nakamoto. Wtedy też opublikował on białą księgę bitcoina pt.: „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, która znajduje się na końcu tego artykułu. Zawiera ona specyfikacje i opis wszystkich technicznych detali jakie posiada bitcoin.

Pierwsza moneta została wykopana 3 stycznia 2009 roku i tego też dnia sporo osób w społecznościach kryptowalut świętuje jego "urodziny". Rok później twórca bitcoina opuścił projekt, bo jak stwierdził musi zająć się czymś innym. Do dzisiaj jego tożsamość nie jest znana, mimo że wiele osób próbowało się już pod niego podszyć.

Ile wynosi majątek twórcy bitcoina?

Aktualnie na portfelu Satoshiego znajduje się około 980 tys. bitcoinów. Po dzisiejszym kursie ~~8500 dolarów (ok. 34 tys. PLN) są one warte około 8,5 miliarda dolarów, ale to nie wszystko (wiadomym jest, że jeśli podjąłby się próby sprzedaży wszystkich na raz, kurs nie utrzymałby się i gwałtownie poszybował w dół, są to jednak czysto szacunkowe wyliczenia). Od czasu powstania bitcoina miało miejsce wiele podziałów sieci (ang. fork), podczas których powstały nowe łańcuchy kryptowalut pochodnych bitcoina. Podczas forku, aby równo rozdystrybuować nową kryptowalutę, były one dzielone między użytkowników w stosunku 1:1 do ilości posiadanego bitcoina.

Najpopularniejsze z nich czyli bitcoin cash,bicoin SV oraz bitcoin gold również będą więc w posiadaniu Satoshiego w ilości ok. 980 tys. monet. o sumarycznej wartości 320 milionów dolarów. W ciągu 10 lat istnienia bitcoina było o wiele więcej bliźniaczych forków, ale ich wartość jest na tyle mała, że spokojne możemy je pominąć w obliczeniach.

Sumarycznie więc aktualna wartość jego kryptowalut to około 8,82 miliarda dolarów (35,28 miliarda PLN). Podczas ostatniej bańki na bitcoinie w 2017 roku, gdy jego cena wynosiła prawie 20 tys. dolarów był on 56 najbogatszym człowiekiem na świecie - jedynym na liście, którego tożsamość do dzisiaj nie jest znana.

Skąd jednak ma on tyle monet, skoro nie była prowadzona żadna dystrybucja w trakcie tworzenia bitcoina?

Przez pierwszy rok istnienia bitcoina był on praktycznie jedynym górnikiem, który go wydobywał, przez co wszystkie 50 bitcoinów za każdy blok trafiało na jego portfel. Aktualnie z każdym blokiem wydobywane jest 12,5 bitcoina i dzielone między wszystkich górników. Liczba ta zmalała, ze względu na halvingi odbywające się co 4 lata. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Bitcoin jest również jedyną kryptowalutą, która nigdy nie miała pierwszej oferty publicznej, aby zebrać środki na dalszy rozwój projektu. Warto też dodać, że przez 10 lat istnienia blockchain bitcoina nie został ani razu shackowany.

Biała księga bitcoina

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kupno bitcoin BTChttps://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/

Kupno litecoin LTChttps://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/

Powiązane

Jeden z największych na świecie funduszy inwestycyjnych interesuje się bitcoinem

Kurs bitcoina poniżej 7 tys. dolarów - czy jest szansa na wzrosty?

» więcej artykułów