theme switch

Czy kurs bitcoina ma szansę na odbicie w obliczu zbliżającej się recesji?

Pandemia koronawirusa w Europie rozprzestrzenia się z każdym dniem coraz bardziej. Zdecydowane środki prewencji, które zostały wprowadzone w większości państw europejskich zdają się spowalniać rosnącą wcześniej wykładniczo liczbę zachorowań. Aktualnie, do odwołania, pozamykane są wszystkie szkoły, uczelnie wyższe, kluby, muzea, kina, galerie handlowe, restauracje i inne miejsca publicznych spotkań, które gromadziły duże skupiska ludzi. Większość osób, która ma taką możliwość pracuje w domach, a otwarte są niezbędne do funkcjonowania sklepy z artykułami spożywczymi oraz apteki i stacje benzynowe. Jest to jak najbardziej słuszne posunięcie, ale z pewnością odbije się ono na przedsiębiorcach. Straty każdej z firm która ma "przestój" w dłuższej perspektywie czasowej z pewnością zostawią piętno na całej gospodarce. W dniu 18 marca 2020 roku obniżona została referencyjna stopa procentowa do 1%, a inflacja osiąga rekordowe poziomy.

Analiza kursu bitcoina

Kurs bitcoina po gwałtownym, rekordowym w historii spadku, jaki zanotował 12 marca 2020 roku, powoli wraca na właściwe tory. Dzienne wahania jakie możemy zaobserwować są bardzo duże. Odbił on od lokalnego dołka na poziomie ok. 3800 dolarów i kontynuuje dalszy wzrost. Aktualnie jego cena oscyluje w okolicach 6000 dolarów, a dominacja bitcoina na rynku walut cyfrowych wynosi 65%. Mimo załamania się kursu w pierwszej fazie kryzysu, ma on się całkiem nieźle w porównaniu do innych aktywów. Patrząc na spadające indeksy giełdowe i ciągły dodruk pieniędzy oraz obniżanie stóp procentowych tylko po to, aby "wyhamować" szkody spowodowane przez pandemię koronawirusa możemy odnieść wrażenie, że bitcoin powinien radzić sobie całkiem nieźle w takich okolicznościach. Jest on składnikiem aktywów, którego nie można sztucznie "dodrukować". Czy rzeczywiście tak będzie, tego dowiemy się niebawem. Warto pamiętać również o zbliżającym się halvingu bitcoina, który odbędzie się w okolicach 13 maja bieżącego roku. Więcej informacji na temat tego wydarzenia możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Kurs bitcoina w parze do dolara BTC/USD.

Indeks nastrojów rynkowych

Nastroje rynkowe pozostają bez zmian. Na rynku panuje ekstremalny strach, a większość inwestorów wyprzedaje swoje aktywa. Kurs odbił od dołka na poziomie 3800 dolarów ze względu na osoby, które były w jakiś sposób na to przygotowane i teraz poszukują "okazji" inwestycyjnych. Strach jest spowodowany niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji na rynkach finansowych, która pozostaje wielką niewiadomą. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, do jakich poziomów możemy jeszcze spaść, ani kiedy nastąpi definitywne odbicie, a sytuacja wróci do normy. Indeksy nastrojów rynkowych na klasycznej giełdzie pokazują aktualnie jeszcze większy poziom paniki, niż w roku 2008, gdy mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym zapoczątkowanym w USA.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Spadek kursu bitcoina - jakie czynniki mogły go spowodować?

Czy kurs bitcoina przebije 9 tys. dolarów? - halving coraz bliżej.

» więcej artykułów