theme switch

Kurs litecoina w świetle zbliżającego się halvingu - czy jeszcze urośnie?

Litecoin halving - Litecoin jest to jeden z pierwszych altcoinów, które powstały po uzyskaniu popularności przez bitcoina. O ile bitcoin uzyskał miano "cyfrowego złota", to LTC zdecydowanie traktowany jest jako "srebro".  Powstał on na bazie kodu źródłowego bitcoina, ale zmodyfikowano w nim pewne rzeczy, aby zwiększyć ilość przetwarzanych transakcji, a także obniżyć ich koszt. Bloki wykopywane są co 2,5 minuty, a więc cztery razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku bitcoina, a sumaryczna ilość LTC jaka będzie kiedykolwiek w obiegu to 84 miliony sztuk.

Litecoin Halving - co warto wiedzieć?

Litecoin halving jest to proces, w którym liczba wydobywanych z każdym blokiem monet zmniejsza się o połowę. Aktualnie z każdym blokiem do sieci trafia 12,5 LTC, a na początku sierpnia 2023 roku ilość ta zmniejszy się do 6,250 LTC na blok. Wydarzenie to jest cykliczne i ma miejsce mniej-więcej co 4 lata, a dokładnie co 840 tys. wydobytych bloków. Do takiego podziału dojdzie jeszcze 30 razy, a więc ostatni litecoin halving odbędzie się za około 120 lat.

Proces ten jest niezbędny,  aby utrzymać ilość monet w obiegu na ustalonym przez algorytm poziomie. Gdyby nie dochodziło do podziałów liczba monet w obiegu bardzo szybko doszłaby do maksymalnej wartości, co skutkowałoby koniecznością wdrożenia zmian w sposobie funkcjonowania sieci. Zmniejszona podaż LTC sprawia również, że przy zachowanym na kryptowalutę popycie na przestrzeni lat jej wartość powinna wzrastać.

Kurs LTC przed halvingiem

O wydarzeniu tym inwestorzy zawsze wiedzą z bardzo dużym wyprzedzeniem i wielu z nich próbuje tę informację wykorzystać.  Ostatnim razem dołek cenowy dla litecoina mogliśmy obserwować na około osiem miesięcy przed halvingiem, gdy swój dołek notował również kurs bitcoina. Następnie rozpoczęła się znaczna fala wzrostów, gdy na rynek wrócił optymizm związany z zakończeniem fali gwałtownych spadków. LTC zaczął odbijać i osiągnął swój szczyt w okolicach 140 dolarów (siedmiokrotny wzrost ceny), na około dwa miesiące przed halvingiem.

Kurs litecoina na kilka miesięcy przed halvingiem w 2018 roku. Litecoin halving - kurs litecoina na kilka miesięcy przed halvingiem w 2019 roku.

Aktualnie sytuacja dla litecoina wygląda bardzo podobnie.  Do wydarzenia został nam równo miesiąc, a dokładniej 30 dni od chwili opublikowania tego artykułu. Inwestorzy już zdają się już interesować tym wydarzeniem. Litecoin osiągnął swój prawdopodobny dołek w okolicach 40 dolarów i od tego czasu jego cena wzrosła już prawie trzykrotnie. Aktualnie jest to jedna z najlepiej radzących sobie kryptowalut mimo bardzo ciężkiej sytuacji na rynku. Warto również mieć na uwadze, że zazwyczaj po takim wydarzeniu, wcześniej rozgrzana do czerwoności cena aktywa z dużym prawdopodobieństwem będzie notować korektę.

kurs litecoina kurs litecoina

Powiązane

Spadek ceny bitcoina o 3000$ w kilka godzin - co go spowodowało?

Wielcy inwestorzy zainteresowani masowym skupem bitcoinów.

» więcej artykułów