Litecoin stawia kolejne kroki, aby zwiększyć anonimowość w sieci.
Litecoin jest to kryptowaluta, która była pierwszym altcoinem jaki kiedykolwiek powstał. Wzorowała się ona na bitcoinie, zmieniając niektóre z parametrów sieci (jak czas wydobycia bloków, sumaryczna ilość monet, czy algorytm szyfrowania). Działa ona podobnie jak bitcoin, w modelu otwartego kodu źródłowego, co oznacza, że jesteśmy w stanie śledzić każdą transakcję w sieci oraz to, między jakimi adresami przesyłane są środki. Docelowo ma on służyć do mikropłatności, ze względu na szybsze i tańsze transakcje. W ostatnim czasie deweloperzy litecoina w dużym stopniu skupiają się na wdrożeniu mechanizmów prywatności do sieci, aby zwiększyć anonimowość swoich użytkowników.
„Chcę, aby użytkownicy nie musieli martwić się o rezygnację z prywatności finansowej za pomocą litecoina. Nawet jeśli nie robisz nic nielegalnego, nie chcesz, aby ludzie wiedzieli, ile masz pieniędzy ani jaka jest Twoja wypłata” ~~ twierdzi Charlie Lee, CEO litecoina.
Kryptowaluty bazujące na prywatności, takie jak zcash czy monero, bardzo dobrze sobie radzą. W ostatnim czasie podwoiły one swoją kapitalizację, generując spore zyski dla ich posiadaczy. Podobne udoskonalenia są już testowane także w sieci litecoina, a wdrożenie ich deweloperzy planują na przyszły rok. Wzrosty jakie notował litecoin w ostatnim czasie są bardzo niewielkie w porównaniu do innych kryptowalut, nie wspominając o projektach DeFi. Mimo halvingu, który miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku, nie widać efektów w postaci wzrostu ceny ze względu na zmniejszoną podaż, ponieważ spadło również zainteresowanie projektem. Z drugiej strony jednak, jeśli deweloperom uda się wprowadzić znaczące zmiany, które spowodują napływ nowego kapitału do projektu, to ma on bardzo duże pole do potencjalnych wzrostów.
Czym jest technologia mimblewimble i jak wpływa na anonimowość?
Jest to protokół, który ma na celu zwiększenie prywatności i zmniejszenie przejrzystości transakcji w rozproszonej księdze. Modyfikacja ta dotyczy bezpośrednio algorytmu konsensusu jaki wykorzystuje sieć litecoina - proof-of-work. Bloki, które będą się pojawiać po zaimplementowaniu tego rozwiązania będą zawierały pojedynczą, dużą transakcję. Uniemożliwi to identyfikację pojedynczych wejść i wyjść, a tym samym pozwoli zachować przejrzystość dotyczącą sumarycznej zawartości bloku.
Patrząc na wykres litecoina możemy zauważyć, że w parze z bitcoinem tylko dwa razy w historii był on tak tani, jak w tej chwili. Raz miał to miejsce w 2015 roku, a następnie na początku hossy w 2017 roku, gdzie głównie bitcoin notował znaczny wzrost, a reszta altcoinów podążała za nim z pewnym opóźnieniem.
Wykres litecoina w parze do bitcoina (LTC/BTC).