theme switch

Spadek kursu bitcoina - jakie czynniki mogły go spowodować?

Jak widzimy w ostatnich dniach kurs bitcoina znacznie spadł. W chwili gdy tylko przebił on 10 tys. dolarów (38,7 tys. PLN) od razu rozpoczęła się seria spadków. Cena szybowała w dół do poziomu około 8400 dolarów (32,5 tys. PLN), aby następnie odbić się od linii wsparcia w tej okolicy. Aktualnie kurs bitcoina utrzymuje się na poziomie 8850 dolarów (34,2 tys. PLN)  i notuje lekkie wzrosty. W ostatnim tygodniu na rynku panowała znaczna panika - tyczy się to również innych rynków, nie tylko kryptowalut. Indeksy takie jak Dow Jones czy S&P 500 zanotowały największe jednotygodniowe spadki od 2008 roku, czyli okresu w którym mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym na świecie. Panika ta głównie spowodowana jest rozszerzającą się na świecie epidemią koronawirusa, chociaż jest to tylko jeden z kilku czynników, który miał na to wpływ. Patrząc na kurs bitcoina zareagował on jednak dość łagodnie w porównaniu do innych składników aktywów. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut utrzymuje się na poziomie ok. 256mld. dolarów.

Wykres bitcoina w parze do dolara (BTC/USD.

Wykres logarytmiczny bitcoina

Patrząc długoterminowo na logarytmiczny wykres bitcoina, widać że od lat podąża on utartym przez siebie szlakiem. Gdyby sugerować się tym wykresem, można by uznać, że jest to dobry moment do kupna bitcoina. W najbliższym czasie czeka nas również halving w którym podaż bitcoina spadnie o połowę i z każdym blokiem do sieci trafiało będzie 6,25 monet tej kryptowaluty. Nikt jednak nie jest jednoznacznie w stanie stwierdzić, w którym kierunku podążał będzie kurs tego aktywa.

 

 

Logarytmiczny wykres bitcoina

Indeks nastrojów rynkowych

Jak widzimy na rynku panuje lekki strach, który wywołany jest ostatnimi spadkami i głośnymi w ostatnim czasie wydarzeniami na świecie. Zmniejszył się również wolumen, co wskazuje na przejściowe zmniejszone zainteresowanie tym składnikiem aktywów. Potwierdza to po raz kolejny fakt, iż głównym czynnikiem wzbudzającym zainteresowanie kryptowalutami są znaczne wzrosty cen, a co za tym idzie rosnące wolumeny na giełdach.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

 

Powiązane

Facebook rezygnuje z blokady reklam kryptowalutowych

Kurs bitcoina spada poniżej poziomu 36 tys. dolarów. Czy ma szansę odbić?

» więcej artykułów