theme switch

Ponad 500 milionów nowych tetherów trafiło do obiegu w ciągu trzech dni.

W dniu 29 lipca kapitalizacja tethera zwiększyła się o 300 milionów dolarów, natomiast w ciągu ostatnich trzech dni do obiegu wprowadzone zostało aż 540 milionów coinów. Tether jest stablecoinem, co oznacza, że jego kurs w parze do dolara wynosi 1:1.

Zwiększanie ilości monet w obiegu nie wpływa więc w żaden sposób na jego kurs, ale jeśli są one wykorzystane w znacznej ilości pozwala to utrzymać płynność. Dodruk spowodował, że kapitalizacja tethera przekroczyła już 10 miliardów dolarów.

Jak twierdzi jeden z członków zespołu tethera, monety te powstały by uzupełnić deficty w sieci Tron Network (TRX), a środki te zostaną wykorzystane dopiero w przyszłości. Wielu krytyków uważa, że dodruk ten jest zbędny, a zespół tethera niepotrzebnie idzie śladami FED'u, który pompuje do gospodarki miliardy dolarów poprzez masowe luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing). Podczas poprzedniej hossy, która zaczynała się podobnie do obecnej, również znaczna ilość nowych tetherów trafiała do obiegu. Wiele osób podejrzewało, że jest on używany, aby pompować kurs bitcoina i zwiastowało upadek tego stablecoina. Podczas audytu, który odbył się 1,5 roku temu okazało się również, że kryptowaluta ta nie miała przez pewien czas w pełni pokrycia w dolarze. Możesz przeczytać więcej na ten temat w naszym wcześniejszym artykule. Tylko od początku 2018 roku ilość tetherów jakie są w obiegu wzrosła o 600-700%!

Kryptowaluta Ripple (XRP), która jeszcze w okolicach 21 lipca kosztowała 0,21 dolara za sztukę zanotowała do dnia dzisiejszego ponad dwudziestoprocentowy wzrost, a aktualna jej cena zbliża się do 0,27$ za sztukę. Wzrost ten spowodował znaczny skok całej kapitalizacji tej kryptowaluty i wróciła ona w rankingu na trzecie miejsce, przeskakując tethera.

Jednym z czynników, który zdecydowanie przyczynił się do wybicia kursu XRP było jej niedoszacowanie względem bitcoina. Bitcoin od dłuższego czasu notował już gwałtowne wzrosty cen, a przez ten czas cenna XRP stała w miejscu lub spadała. Aktualnie notuje ona również wzrost w parze do bitcoina (XRP/BTC) co oznacza, że nadrabia tą różnicę. Niedawno pojawiła się również informacja, że studio programistyczne, wspierane przez Ripple - XRPL Labs pracuje nad ulepszeniem systemu, w którym funkcjonuje aktualnie ta kryptowaluta. Planują wprowadzić oni możliwość decydowania przez użytkowników, które z transakcji mają zostać potwierdzane i akceptowane na koncie, a które nie. Cały kod dla tej funkcjonalności zostanie udostępniony po wprowadzeniu.

Powiązane

Wpływ koronawirusa na globalne aspekty funkcjonowania kryptowalut.

Bitcoin Gold powstanie 25 października - co wiadomo?

» więcej artykułów