theme switch

Kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła bilion dolarów!

W ostatnich tygodniach kurs bitcoina nie zatrzymuje się ani na chwilę. Kontynuuje on swój paraboliczny wzrost, który rozpoczął w październiku ubiegłego już roku od poziomu około 10 tys. dolarów (37 tys. PLN). Aktualnie przebił ponad 40 tys. dolarów (147,5 tys. PLN), w szczytowym punkcie dochodząc do poziomu ponad 42 tys. dolarów (155 tys. PLN). Wzrost ten spowodował, że kapitalizacja całego rynku walut cyfrowych osiągnęła rekordowy poziom biliona dolarów, przez co jest ona aktualnie większa niż facebook.

Wykres bitcoina w parze do dolara BTC/USD.

Gdyby umieścić bitcoina na liście 10 największych firm świata, to zająłby on aktualnie 9 miejsce. Warto dodać, że w szczycie hossy z 2017 roku kapitalizacja osiągnęła maksymalny poziom około 830 miliardów dolarów, a więc jest to mniej, niż poziom na którym znajduje się obecnie.

Wykres kapitalizacji całego rynku kryptowalut.

Dominacja bitcoina

Aktualnie dominacja bitcoina wzrosła na poziom ponad 70%, co oznacza, że znów jest on wiodącym składnikiem aktywów na tym rynku. Przez krótki okres mogliśmy zauważyć, że siła jego dominacji spada, co skutkowało dynamicznymi wzrostami na altcoinach. Aktualnie jednak na dobowych wykresach, możemy zauważyć, że niewiele z nich wygenerowało większy zysk, niż bitcoin podczas rajdu na 42 tys. dolarów. W ciągu ostatniego miesiąca dominacja bitcoina wzrosła o ponad 8%, a w szczytowym punkcie wynosiła nawet 72,5%. Z czasem, gdy bitcoin ustanowi nowy szczyt, możemy spodziewać się jednak, że wartość ta zacznie spadać, a kapitał podążał będzie w kierunku altcoinów.

Wykres zmieniającej się dominacji bitcoina w ciągu ostatniego miesiąca.

Przekroczenie granicy biliona dolarów według wielu osób jest znakiem, że kryptowaluty wchodzą wreszcie do mainstreamu, przez co będą traktowane jak poważne aktywo inwestycyjne, a nie marginalnie, jako zabawka dla niewielkich inwestorów detalicznych. Ponadto ma to też przyciągnąć większe ilości inwestorów instytucjonalnych, ponieważ rynek będzie odpowiednio głęboki, aby dokonywać transakcji za duże sumy, ale w ciąż odpowiednio niedowartościowany, co umożliwi im osiąganie dużych stop zwrotu.

Powiązane

Kurs bitcoina poniżej 9600 dolarów, jakie losy czekają go dalej?

Czy kurs bitcoina przebije 9 tys. dolarów? - halving coraz bliżej.

» więcej artykułów